03/04/2023
Jackals 22 21 19 19 - 81 -
Leathal Pistols 17 19 20 18 - 74 -

Πήραν την νίκη οι Jackals!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Jackals και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Τάσκα και του Γκούμα φτιάχνοντας μία μικρή διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι Pistols δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ  με τον Δανατζή και τον Ευαγγελίδη να ξεκινάνε ζεστοί το παιχνίδι διαμορφώνοντας το 22-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι Pistols ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Jackals ήταν συγκεντρωμένοι και βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ζωγράφο και τον Τζόκα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα περισσότερο. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 43-36.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο δεύτερο ημίχρονο καθώς και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη. Οι Jackals προσπάθησαν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Γκούμα και τον Σακκά να πετυχαίνουν δύσκολα καλάθια, όμως οι Pistols έβρισκαν απαντήσεις για κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Παπαγεωργίου, τον Αγτζίδη και τον Καραγκιαούρη να έχουν βρεί ρυθμό και να μειώνουν την διαφορά στο 62-56.

Στην τέταρτη περίοδο οι Pistols συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, προπαθώντας να μειώσουν την διαφορά με τις προσπάθειες του Πρωτογερόπουλου, του Αντωνίου και του Καραγκιαούρη, όμως οι Jackals ήταν συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά με τον Τσίπα και τον Τάσκα να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια και να δίνουν την νίκη στην ομάδα τους με το τελικό 81-74.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Γκούμας με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασσίστ.

Για τους Pistols ξεχώρισε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Jackals: Καραμανώλης 2, Τάσκας 21(2), Τζόκας 5(1), Ζωγράφος 15(3), Τσίπας 6, Σακκάς 10, Βούλγαρης 3, Γκούμας 19(1).

Pistols: Παπαγεωργίου 7(1),Τάλλης 2, Καραγκιαούρης 17, Ψάλτης 3(1), Πρωτογερόπουλος 5, Αγτζίδης 7, Ρωσσίδης 2, Κάλλιας, Χατζημιχαήλ, Αντωνίου 6, Ευαγγελίδης 11, Δανατζής 14(4).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Αλέξανδρου Γκούμα.