29/03/2024
Salonica 7Slippers BC 10 10 12 14 - 46 -
Baboulas BC 30 30 31 24 - 115 -

100αρα για τον Baboula!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έναν αναπάντεχο χαμό από την πλευρά των 7Slippers. Οι Κανέλλης και Γεωργιάδης εμφανίστηκαν έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους, αλλά οι προσπάθειές τους δεν ήταν αρκετές για να αντισταθούν στην επίθεση του Baboula. Οι παίχτες του Baboula, Τσανίδης, Ξώμαλης και Δημητριάδης, επιδείκνυαν εκπληκτική συνεργασία και αποτελεσματικότητα, οδηγώντας το σκορ στο 10-30 υπέρ του Baboula.

Καθώς το παιχνίδι προχωρούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η κυριαρχία του Baboula έγινε ακόμα πιο εμφανής. Οι παίχτες των 7Slippers προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά η άμυνα τους δεν ήταν αρκετή για να σταματήσει την πορεία του Baboula προς τη νίκη. Το σκορ έφτασε στο 20-60 με το Baboula να δείχνει ασυγκράτητο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα των 7Slippers προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι με αποφασιστικότητα. Οι Κανέλλης και Γεωργιάδης προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε μια ανατροπή, αλλά οι παίχτες του Baboula συνέχισαν να επιδεικνύουν την υπεροχή τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 32-91 υπέρ του Baboula.

Καθώς το παιχνίδι έφτασε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η νίκη του Baboula ήταν πλέον αναπόφευκτη. Οι παίχτες των 7Slippers προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά η υπεροχή των Τσανίδη, Ξώμαλη και Δημητριάδη ήταν ανυπέρβλητη. Το τέλος ήταν άνευ αντιρρήσεων, με το Baboula να κατακτά τη νίκη με σκορ 46-115.

MVP του αγώνα είναι ο Σάββας Ξώμαλης ο οποίος πέτυχε ένα Double Double έχοντας 28 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους 7 Slippers είναι ο Μιχάλης Κανέλλης ο οποίος έβαλε 10 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Salonica 7Slippers: Κανέλλης 10 , Λιούτας 8 (2) , Ανδρεανίδης 2 , Αυτζίδης 9 (1) , Γεωργιάδης 8 (1) , Κεκερης 9

Baboulas BC: Κατσούρης 11 , Μπερμπέρης 10 , Δημητριάδης 10 (2) , Ανδρεάδης 3 (1) , Ξώμαλης 28 , Γκάγκας 5 (1) , Στεργίου 11 (1) , Τσανίδης 24 (2)