22/03/2024
Salonica 7Slippers BC 12 14 19 20 - 65 -
Mammoth 18 23 16 14 - 71 -

Ακόμα μια νίκη για τους Mammoth!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με έντονο ρυθμό και αμφίρροπο παιχνίδι. Οι παίχτες των δύο ομάδων επέδειξαν εξαιρετικές δεξιότητες στο γήπεδο, με τους Προύσαλη και Ζησόπουλο να ξεχωρίζουν για τους 7Slippers και τους Λιάκο και Μακρή να δίνουν τον ρυθμό για τους Mammoth. Παρά την επιθετική προσπάθεια των 7Slippers, οι Mammoth κατάφεραν να οδηγηθούν σε μια μικρή διαφορά με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 12-18 με υπέρ τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έφερε ακόμα μεγαλύτερη ένταση και δυναμική στο παιχνίδι. Οι Mammoth επέδειξαν απίστευτη αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις τους, με τους Λιάκο και Μακρή να βρίσκουν το καλάθι με εξαιρετική ευκολία. Από την άλλη πλευρά, οι 7Slippers προσπάθησαν να ανταποκριθούν, ωστόσο η άμυνα των Mammoth ήταν αδιαπραγμάτευτη. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Mammoth να έχουν αναπτύξει σημαντικό προβάδισμα, καθώς το σκορ έφτασε το 26-41.

Καθώς η μάχη συνεχιζόταν στο τρίτο δεκάλεπτο, οι 7Slippers προσπάθησαν απεγνωσμένα να επαναφέρουν το ματς στα μέτρα τους. Οι Προύσαλης και Ζησόπουλος προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε ανατροπή, αλλά οι Mammoth διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά, οι 7Slippers κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ, με αποτέλεσμα να κλείσει στο 45-57 υπέρ των Mammoth.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι 7Slippers επέδειξαν αξιοθαύμαστη αντοχή και αγωνιστικότητα. Παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ, δεν εγκατέλειψαν ποτέ την προσπάθεια. Οι Προύσαλης και Ζησόπουλος επέδειξαν τον αρχηγικό τους ρόλο και οδήγησαν την ομάδα τους σε μια εντυπωσιακή ανατροπή. Παρόλα αυτά, οι Mammoth κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να κερδίσουν τον αγώνα με σκορ 65-71.

MVP το αγώνα είναι ο Πρόδρομος Λιάκος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 25 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους 7Slippers είναι ο Θανάσης Προύσαλης που πέτυχε και αυτός Double Double με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Salonica 7Slippers: Προύσαλης 29 (1) , Εμμανουηλίδης 5 , Γεωργιάδης 2 , Κεκερης 7 (1) , Ζησόπουλος 22 (6)

Mammoth: Μπούχαλης 9 (3) , Χαλκιαδάκης 7 (1) , Καραγκούνης 7 (1) , Λιάκος 25 (3) , Φαράντος 7 , Μακρής 16 (2)