21/11/2023
Γκουρούδες 34 20 21 14 - 89 -
Πι Stoli α 22 17 14 14 - 67 -

Καλά τα ΠιStoliA, καλύτεροι οι Γκουρούδες!

Τη μοναξιά της κορυφής στον πρώτο όμιλο της Master League συνεχίζουν να απολαμβάνουν οι Γκουρούδες, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισαν τα ΠιStoliA με 89-67 και έκαναν το 6/6, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του.

Με τα αδέρφια Αχή να κάνουν πάρτι στο ξεκίνημα του αγώνα, όπου ο Ντίνος έβαλε τέσσερα τρίποντα, ο Παύλος 11 πόντους και έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Βασιλάκη - Μελάγιες, οι Γκουρούδες πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 34-22. Το δίδυμο Φακοπουλίδη - Ρωμανού Ιωαννίδη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 7 πόντους έκαστος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Σιούτης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με νέους 13 πόντους του Ντίνου Αχή και τρίποντο του Παύλου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 54-39. Τα ΠιStoliA κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Φακοπουλίδη και τρίποντο του Γιώργου Ιωαννίδη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Γκουρούδες, αφού με 8 πόντους του Μελάγιες και 7 του Παύλου Αχή, ξέφυγαν στους 26, 73-47. Το μόνο που κατάφερε η παρέα του Λιόλιου ήταν να μειώσει στους 22, 75-53, με τον Σιούτη να σκοράρει 6 πόντους και τους Βούλγαρη - Φακοπουλίδη να τον ακολουθούν με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 75-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τους γαλάζιους να φτάνουν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 89-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Νίκου Αχή, Βασιλάκη, Μελάγιες  και Οικονόμου. Για τα ΠιStoliA στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Φακοπουλίδης και Κωνσταντινίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/8 βολές, 18/35 δίποντα και 15/34 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 29 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/1 βολή, 26/42 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson MVP για τους Γκουρούδες ο Ντίνος Αχής με 35 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/6 δίποντα και 9/10 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για τα ΠιStoliA ο Φακοπουλίδης με 23 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 10/12 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Αργυράκης 2, Αχής Ν. 35 (9), Αχής Π. 20 (2), Βασιλάκης 10, Μελάγιες 16 (4), Οικονόμου 6

ΠιStoliA (Λιόλιος): Βούλγαρης 8, Ιωαννίδης Γ. 5 (1), Ιωαννίδης Ρ. 9 (1), Κωνσταντινίδης 10 (2), Σιούτης 12, Τζαβάρας, Φακοπουλίδης 23

Τι μας άρεσε: Τα εξαιρετικά ποσοστά των δύο ομάδων!