27/02/2024
Αμόκ 22 19 18 29 - 88 -
Tebelwolves 21 16 12 16 - 65 -

Άμεση αντίδραση από την Αμόκ!

Επιστροφή στις νίκες για την Αμόκ στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς για την 19η αγωνιστική κέρδισε τους Tebelwolves με 88-65 στο Athens Sports Hall!

Με τον Βιγικάκη να ξεκινάει με 3/3 από την περιφέρεια και τον Γραμματικό να τον ακολουθεί με 7 πόντους, η Αμόκ πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 14-4. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν καλές άμυνες, έκλεψαν αρκετές φορές και με 8 πόντους του Μπιστούνα και 7 του Κουτρούλη, μείωσαν στον πόντο, 22-21.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Tebelwolves και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με δύο τρίποντα του Κορδαλή και άλλα δύο του Μπιστούνα, βρέθηκαν στο +6, 24-30. Αντέδρασε στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η ομάδα του Αβαρκιώτη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γρηγορίου με 9 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 41-37!

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου οι "Λύκοι" συνέχιζαν να βάζουν δύσκολα στον αντίπαλο, αφού με τρίποντα των Κορδαλή και Ζάτα, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 49-49. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι κίτρινοι έκαναν εξαιρετικό φινάλε στο δεκάλεπτο και με τους Τσατσάνη και Ορφανό να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, πήρε μετά από ώρα διψήφια διαφορά 10 πόντων, 59-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι κίτρινοι ήταν ασταμάτητοι και με δράστες στην επίθεση τους Γραμματικό, Βιγικάκη, Λευτέρη Τσολάκο, Αβαρκιώτη και Ορφανό, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 88-65. Για τους Tebelwolves στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ζάτας, Κορδαλής, Μπιστούνας και Καρπούζος.

Betsson MVP για την Αμόκ ο Βιγικάκης με 21 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 7/10 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Μπιστούνας με 19 πόντους, έχοντας 26/ δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Βιγικάκης 21 (7), Αβαρκιώτης 3 (1), Γραμματικός 18, Γρηγορίου 11 (1), Ορφανός 10 (1), Στεφανίδης 6, Τσατσάνης 8 (2}, Τσολάκος Λ. 7, Τσολάκος Κ. 4

Tebelwolves (Καρπούζος): Ζάτας 9 (1), Καρπούζος 4, Κορδαλής 18 (4), Κουτρούλης 13, Μπιστούνας 19 (5), Τζερεμές 2

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των δύο ομάδων από την περιφέρεια!