08/01/2024
BEER & ROLL 12 7 21 16 - 56 -
ΝΤΑΡΙ ΝΤΑΡΙ BC 10 16 8 12 - 46 -

Άντεξαν και πήραν την πρόκριση οι Beer&Roll

Beer&Roll και Ntari Ntari αναμετρήθηκαν στο Πάρκο με έχοντας ως στόχο αμφότεροι την πρόκριση στην 4αδα του Κυπέλλου. Σε ένα ματς με εντάσεις, νεύρα αλλά και ωραίο θέαμα οι Beer&Roll κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, παίζοντας συντηρητικό μπάσκετ χωρίς να αφήνουν τον αντίπαλο να ξεφύγει. Το σκορ της 1ης περιόδου σταμάτησε στο 12-10. Με την είσοδο των ομάδων στο παρκέ για το δεύτερο δεκάλεπτο, οι Beer&Roll φαίνεται πως είχαν αλλάξει πλήρως την προσέγγισή τους και εκεί είναι που ξέφυγε η διαφορά. Με τα σουτ να μπαίνουν και τα συστήματα να λειτουργούν ακριβώς όπως τα είχαν σχεδιάσει, η τιμή της διαφοράς θα έφτανε τους 15 πόντους (33-18) καθώς οι Ntari Ntari δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό που έθεσαν οι αντίπαλοι τους.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν πως πρέπει να ξαναμπούν στο παιχνίδι πριν να είναι αργά. Σιγά σιγά άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά και με ένα επιμέρους 7-16 μείωσαν σε 40-34. Πλέον όλα ήταν πιθανά, καθώς το momentum είχε αλλάξει χέρια για ακόμα μια φορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, προσπάθησαν να συνεχίσουν την ανατροπή, παρ'όλα αυτά οι Beer&Roll κατάφεραν να ξαναφέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους ( έχοντας τον Παπαχριστόπουλο σε μεγάλο βράδυ) και να φύγουν με μια σημαντική νίκη με 56-46 που τους δίνει την πολυπόθητη πρόκριση.