16/02/2024
Tripodiakos 10 11 15 27 - 63 -
The Jokers 20 11 27 14 - 72 -

Αριθμός τζόκερ το 14!

Ζωντανοί στη μάχη της παραμονής στον δεύτερο όμιλο της Master League είναι οι Jokers, καθώς για την 18η αγωνιστική κέρδισαν την πεντάδα του Τριποδιακού με 63-72 στο Athens Sports Hall, πλησιάζοντας έτσι στον πόντο τους Gladiators!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Jokers, καθώς με δύο τρίποντα του Πανόπουλου και βοήθειες των Φιλιππάκου, Κωστελέτου και Πουγκακιώτη που σημείωσαν από 4 πόντους έκαστος, προηγήθηκαν με 10-20. Ο Νίκας με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Καψής, Σαρλής και Πιτταράς.

Στη δεύτερη περίοδο ο Tripodiakos βρήκε τα πατήματά του και με 7 συνεχόμενους πόντους του Νίκα, πλησίασε από τους 13 στους 4, 21-25, 2:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το +10 της πρώτης περιόδου, 21-31, με τον Πανόπουλο να βάζει άλλα δύο τρίποντα και τον Φιλιππάκο να προσθέτει ένα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χατζημιχαήλ πάτησε γκάζι και με ακόμη τρία τρίποντα του Πανόπουλου, δύο του Τζιτζογλάκη, 4 πόντους του Πουγκακιώτη και 4 του Κωστελέτου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 22 πόντων, 36-58! Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους που πέτυχε ο Σαρλής και τους 5 του Μαυράκη. Σκορ τρίτης περιόδου 36-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Jokers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 63-72, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πανόπουλου και Φιλιππάκου έξω από την γραμμή των 6,75μ. Για τον Τριποδιακό στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σαρλής, Νίκας και Μαυράκης, μαζεύοντας έτσι τη διαφορά από τους 26 πόντους (38-64)!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/25 βολές, 10/29 δίποντα και 9/38 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 2/4 βολές, 14/38 δίποντα και 14/36 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν μόλις 3 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τον Τριποδιακό ο Σαρλής με 25 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/6 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Jokers ο Πανόπουλος με 28 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 0/4 δίποντα και 9/18 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Tripodiakos (Νίκας): Καψής 2, Μαυράκης 12 (2), Νίκας 20 (2), Πιτταράς 4, Σαρλής 25 (5)

Jokers (Χατζημιχαήλ): Αγγελάκης, Κωστελέτος 8, Απτόσογλου, Ξυπολυτάκος, Πανόπουλος 28 (9), Πουγκακιώτης 10, Τζιτζογλάκης 10 (2), Τσέκας 3, Φιλιππάκος 13 (3), Φραγκογιάννης

Τι μας άρεσε: Το show του Πανόπουλου από την περιφέρεια!