05/02/2024
Athens Pistols 19 17 11 13 - 60 -
Blue Rose 11 10 25 18 - 64 -

Με τρομερό comeback το Blue Rose!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τους Athens Pistols, οι οποίοι κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ και βρήκαν εύκολα καλάθια με τον Καρνάβα ο οποίος σημείωσε 8 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους είχε ο Γιαννάκης με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 19-11.

Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στην συνέχεια το Blue Rose κυκλοφορώντας όμορφα την μπάλα και βρίσκοντας καλάθια μέσα από συνεργασίες. Οι γηπεδούχοι όμως δεν άφησαν περιθώρια επιστροφής και αύξησαν και άλλο την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 36-21

Στην επανάληψη το Blue Rose μπήκε αποφασισμένο να επιστρέψει στο παιχνίδι. Κάνοντας λοιπόν πιο επιθετική την άμυνα του και βρίσκοντας σκορ από τον τρομερό Δανασή, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι είχαν όλο το μομεντουμ για να περάσουν και μπροστά στο σκορ. Με τους Pistols να μην βρίσκουν πλέον λύσεις επιθετικά, το Blue Rose κατάφερε να προηγηθεί με 7 πόντους τρία λεπτά πριν την λήξη με τα μεγάλα σουτ του Γιαννακή και του Τραινταφύλλου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν κατάφεραν να επιστρέψουν και οι μπλε απέδρασαν από το Κάρβουνο με 60-64.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δανασής με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρήγας με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/12 βολές, 19/36 δίποντα και 4/26 τρίποντα, μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 11/14 βολές, 13/29 δίποντα και 9/35 τρίποντα, μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 11 λάθη.

Athens Pistols (Πατρώνης): Πατρώνης 6, Καρνάβας 15, Σαμουήλ 2, Καραγιώργης 6, Κόκκαλης 15, Πατρώνης, Negrin 3, Ρήγας 7, Βρυώνης 6

Blue Rose (Δανασής): Δημητρόπουλος 2, Θεοφανοπούλος 4, Δανάης 20, Γιαννακής 16, Τσομίδης, Χαραλαμπίδης 13, Πάτερος, Τραινταφύλλου 9, Βουτσινός

Τι μας άρεσε: Το comeback των φιλοξενούμενων!