16/10/2023
New York Fix 14 11 16 9 - 50 -
The Jokers 2 12 5 17 - 36 -

Ιδανική πρεμιέρα για τους Fix!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο όμιλο της Master League οι New York Fix, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Jokers με 50-36 στο ΓΣΠ και τους ανάγκασαν σε δεύτερη διαδοχική ήττα!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι New York Fix, καθώς με 7 πόντους του Χατζή και βοήθειες των Παύλου, Καλπακίδη και Πλατανίτη, προηγήθηκαν με 14-2. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μαραγκουδάκη να βάζει δύο βολές.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Καλπακίδη και ένα του Riki Riki, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 25-14. Τους Jokers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Τσέκα και τα τρίποντα των Απτόσογλου - Αγγελάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπυρόβιοι" κλείδωσαν ουσιαστικό το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με τρία τρίποντα του Χαμπεσή και 7 πόντους του Καρακούση, ξέφυγαν στους 22, 41-19. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Χατζημιχαήλ να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Αγγελάκη και το καλάθι του Μαραγκουδάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 41-19!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι οι New York Fix έφτασαν εύκολα στη νίκη με 50-36, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χαμπεσή, Παύλου, Riki Riki και Σεΐζη. Για τους Jokers στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τζιτζογλάκης, Κωστελέτος και Μαραγκουδάκης, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 10/34 δίποντα και 9/24 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 7/27 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp των New York Fix ο Χαμπεσής με 12 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Jokers ο Κωστελέτος με 7 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 1/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 μπλοκ.

New York Fix (Σεΐζης): Χαμπεσής 12 (4), Καρακούσης 8 (1), Σεΐζης 2, Κούρος, Χατζής 7 (1), Παύλου 4, Πλατανίτης 4, Riki Riki 5 (1), Καλπακίδης 8 (2), Κολέτσος

Jokers (Χατζημιχαήλ): Απτόσογλου 3 (1), Κωστελέτος 7 (1), Μαραγκουδάκης 6, Αγγελάκης 6 (2), Τσέκας 4, Φιλιππάκος, Τζιτζογλάκης 8 (1), Μενουδάκος 2, Ξυπολιτάκος

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από τους Fix!