27/04/2024
40φεύγα... 7 15 17 20 - 59 -
Aballiers 9 12 12 20 - 53 -

Δεν άργησε η πρώτη νίκη των 40φεύγα!

Το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στον πέμπτο όμιλο της Summer Development League πήραν οι 40φεύγα, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν τους Aballiers με 59-53 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Aballiers, καθώς με 4 πόντους του Βερνίκου, τρίποντο του Σπύρου Παγάνου και καλάθι του Χρήστου Παγάνου, προηγήθηκαν με 0-9, 3:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και τρίποντο του Σταυρόπουλου και δίποντα των Σαπαλίδη - Ντιούδη, μείωσαν στο καλάθι, 7-9!

Στη δεύτερη περίοδο οι 40φεύγα συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 5 νέους πόντους του Σταυρόπουλου, 4 του Ντιούδη και τρίποντο του Σαρακατσιανού, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-21. Ο Καραγεώργης με 5 πόντους και ο Θάνος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γκρι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με τους Στέφα, Κωφό και Σταυρόπουλο να σκοράρουν από 3 πόντους έκαστος, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 39-33. Τους Aballiers κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Καραγεώργης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 12 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 39-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι 40φεύγα, αν και είδαν τον αντίπαλο να φέρνει το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 43-43, κατάφεραν με μεγάλα σουτ των Σταυρόπουλου, Στέφα και Σαρακατσιανού να φτάσουν στη νίκη με 59-53. Ο Καραγεώργης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του στα τελευταία λεπτά για την ανατροπή των Aballiers, ωστόσο οι 10 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Betsson MVP των 40φεύγα ο Σταυρόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 3/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 4 τάπες. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Καραγεώργης με 22 πόντους, έχοντας 1/5 βολές, 6/11 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

40φεύγα (Αρκούδης): Γιαννόπουλος, Κωφός 3, Μαρίνης 4, Μπούταλης, Ντιούδης 10, Σαπαλίδης 3, Σαρακατσιανός 8 (1), Στέφας 8 (2), Σταυρόπουλος 16 (2), Τσακίρης 7

Aballiers (Μανώλης): Βερνίκος 6, Θάνος 8 (1), Καραγεώργης 22 (3), Λιακόπουλος, Μανώλης 4, Παγάνος Χ. 6, Παγάνος Σ. 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα από τους 40φεύγα!