26/04/2024
Nea Tripodokratia 20 6 15 12 - 53 -
Komodo Dragons 13 13 14 9 - 49 -

Λίρα εκατό ο Κυριαζής!

Βραδάκι Παρασκευής στη Ζωφριά, η Nea Tripodokratia, εκμεταλλευόμενη την νεανικότητα της, ειδικά στη τελευταία περίοδο, επικράτησε στο ντέρμπι των απουσιών απέναντι στους Komodo Dragons.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Γαϊτανάκη με ένα one man show να οδηγεί τους Δράκους και τους Βαλαμβάνο και Κυριαζή με καλάθια μέσα από τη γραμμή του τριπόντου να δίνουν τις λύσεις που έψαχναν οι τυπικά γηπεδούχοι. Από το πέμπτο λεπτό και έπειτα, η Nea Tripodokratia έσφιξε αισθητά την άμυνα της, εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό κρεσέντο του Μιχάλη και έχτισε διαφορά επτά πόντων στο φινάλε της περιόδου, 20-13.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, ο Γαϊτανάκης και ο Βαλαμβάνος συνέχισαν να μονοπωλούν το ενδιαφέρον για λογαριασμό των πράσινων και των λευκών αντίστοιχα, με τη διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα υπέρ των Νεο-Δημοκρατών. Ρέππας και Κυριαζής βγήκαν μπροστά στο τέλος, δίνοντας και αυτοί με τη σειρά τους επιθετικές βοήθειες, ωστόσο η πολύ καλή εμφάνιση του Γαϊτανάκη και σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να φέρει το ματς στα ίσια, 26-26.

Παραγωγικό από άποψη σκορ ήταν το τρίτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες. Ο Κόλτηρης βρήκε το χέρι του από μακριά, δίνοντας έτσι το παράδειγμα στον Κυριαζή, ο οποίος προσέθεσε επτά πόντους στο κασε του. Για τους Komodo, ο Γαϊτανάκης συνέχισε το βιολάκι του και έχοντας στο πλάι του τον Κλεφτόγιαννη και τον Βαζαίο, έφερε το ματς εκ νέου στον πόντο με δύο εύστοχες βολές, 41-40.

Στη τελευταία περίοδο, η Nea Tripodokratia αποφάσισε να χτυπήσει στα πόδια τους Δράκους και δικαιώθηκε, με κύριο εκφραστή τον Κυριαζή. Ο Γαϊτανάκης συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά η ψυχραιμία, η αστοχία των φιλοξενούμενων στο τέλος και οι βολές του Γιαννίρη εν τέλει χάρισαν το δεύτερο ροζ στους Νέο-Δημοκράτες, οι οποίοι νίκησαν με 53-49.

Betsson MVP για τη Nea Tripodokratia αναδείχτηκε ο Mike Κυριαζής με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Komodo Dragons ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γαϊτανάκης με 34 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Nea Tripodokratia (Γιαννίρης): Βαλαμβάνος 11, Γιαννίρης 2, Γιώτης, Ζαβιτσάνος, Κόλτηρης 8, Κυριαζής 29, Πανταζής 3.

Komodo Dragons (Βεργόπουλος):  Βαζαίος 2, Βεργόπουλος 2, Γαϊτανάκης 34, Ζενέλης 5, Κλεφτόγιαννης 4, Κωνσταντίνου, Ντάος, Ρέππας 2.

Τι μας άρεσε: Oι προσωπικές εμφανίσεις του Κυριαζή και του Γαϊτανάκη!