11/12/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 13 14 14 10 - 51 -
The Jokers 11 19 12 12 - 54 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στους Jokers!

Μεγάλη νίκη και βαθιά ανάσα στην προσπάθεια της παραμονής, πήρα οι Jokers το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena, σε ένα σπουδαίο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες επικράτησαν απέναντι στους Brooklyn Bets με 51-54 και παράλληλα τους βύθισαν ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυρίως σε σετ επιθέσεις και τους γηπεδούχους Brooklyn Bets να έχουν την πρωτοπορία με 13 – 11. Ο Πουλόπουλος ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου με 9 πόντους και ο Χαλαβατζής έδινε πολύτιμες βοήθειες με 4 , για το προβάδισμα των Άσπρων. Στο διπλανό στρατόπεδο οι Jokers κυνηγούσαν από την αρχή κι έμειναν κοντά χάρη στο δίδυμο Πανόπουλο(5) και Κωστελέτο(4).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες έβρισκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με τους καλύτερους σε γενικές γραμμές Jokers να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27 – 30. Τζιτζογλάκης – Πανόπουλος με 5, ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ για τους προπορευόμενους, με τον Κωστελέτο να κερδίζει μάχες μέσα στις δυο ρακέτες, ενώ η ομάδα του Παναγιώτου έβρισκε λύσεις με τρίποντα από Μουχίμογλου και Αγγελόπουλο, πλησιάζοντας την διαφορά στους 3.

Ίδια περίπου εικόνα είχαμε στην τρίτη περίοδο, με καμιά ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και τους Τζόκερς να διατηρούν προβάδισμα ενός πόντου. Ο Κωστελέτος με 6 πόντους πήρε την μπαγκέτα στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ ο Αγγελόπουλος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των Bets με 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του, για το 41-42.

Χέρι χέρι συνέχισαν να πηγαίνουν οι ομάδες και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με Μουχίμογλου(4) και Χουσέα(3) να σπρώχνουν στο προβάδισμα τους Bets και τους Κωστελέτο, Μενουδάκο και Φιλιππάκο, να μειώνουν σε 50 – 48 για τους Jokers. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, ο Κωστελέτος με δύο βολές ισοφάρισε και ο Πανόπουλος με 4 συνεχόμενους καθάρισε την μπουγάδα, με την βολή του Αγγελόπουλου να μην φτάνει και το τελικό 51 – 54 να γράφεται στο φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Σπύρος Κωστελέτος με 16 πόντους και 26 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Αγγελόπουλος με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Bets είχαν 13 / 35 δίποντα, 6 / 33 τρίποντα, 7 / 12 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Jokers είχαν 17 / 35 δίποντα, 2 / 20 τρίποντα, 14 / 25 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Brooklyn Bets(Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 14(10ρ.), Χαλαβατζής 9, Ρούσσος, Μουχίμογλου 10(9ρ.), Χουσέας 3, Πουλόπουλος 13(12ρ.), Σάλαρης , Δαραμούσκας 2.

Jokers(Απτόσογλου): Μενουδάκος 4, Τζιτζογλάκης 6, Φραγκογιάννης 7, Κωστελέτος 16(26ρ.), Φιλιππάκος 1, Πανόπουλος 18, Απτόσογλου, Ξυπολητάκος 2.