36
Singular Logic 14 15 2 19 - 50 -
Aces 4 14 11 7 - 36 -

Επιτέλους νίκη για την Singular Logic!

Επιστροφή στις νίκες μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες για την Singular Logic στο δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισε τους Aces με 50-36 και ανέβηκαν στη πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Singular Logic στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Παλιοκώστα, 5 του Καραχάλιου και τρίποντο του Σακογιάννη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 14-4. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Τσιότρα και Μπατζάκα να έχουν από 2 πόντους έκαστος.

Στη δεύτερη περίοδο οι Aces έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και με 4 πόντους του Κακαλή και 4 του Γιαζιτζόγλου, πλησίασαν στους 4, 18-14. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν εκ νέου γκάζι και με 8 πόντους του Καραχάλιου και 7 του Κασνέση, βρέθηκαν μέχρι και στο +15, και πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 29-18!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Άσσοι" έσφιξαν την άμυνά τους και με τρίποντο του Τσιτσάνη και βοήθειες των Μπατζάκα, Νίκου Κοντακιώτη και Γιαζιτζόγλου, πλησίασαν στο καλάθι, 31-29. Το μοναδικό καλάθι της ομάδας του Ντουμάνη στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Αναστασόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 31-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Singular Logic κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Καραχάλιο, Καλογεράκο, Ιγκνιάτοβιτς και Παλιοκώστα, έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 50-36. Για τους Aces στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Μπατζάκας με τους 4 πόντους που πέτυχε, ενώ στο φινάλε ένα τρίποντο είχε ο Κακαλής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/15 βολές, 15/42 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/18 βολές, 11/46 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Betsson MVP της Singular Logic ο Καραχάλιος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Aces ο Κοζανίδης με 3 πόντους, έχοντας 1/3 βολές και 1/3 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Singular Logic (Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 2, Αράπογλου, Θεοχάρης, Ιγκνιάτοβιτς 3 (1), Καλογεράκος 6, Καραχάλιος 17 (3), Κασνέσης 7 (1), Παλιοκώστας 12, Σακογιάννης 3 (1)

Aces (Κοντακιώτης Γ.): Γιαζιτζόγλου 6, Κακαλής 7 (1), Κοζανίδης 3, Κοντακιώτης Ν. 2, Κοντακιώτης Γ., Μαραβέλιας, Μπατζάκας 11, Τσιτσάνης 3 (1), Τσιότρας 4

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν για τρία δεκάλεπτα οι δύο ομάδες!