23/02/2024
Reload 15 16 17 23 - 71 -
Στιφάδο Bulls 23 19 23 13 - 78 -

Έτοιμοι για το three-peat οι Στιφάδο Bulls!

Το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Basketaki Cup σφράγισαν οι Στιφάδο Bulls καθώς επικράτησαν των Reload σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall. Η ομάδα του Χατζή ήταν ανώτερη σε όλη την αναμέτρηση, πήρε δίκαια την πρόκριση και έχει μπροστά της την ευκαιρία να γράψει ιστορία, αφού σε περίπτωση νίκης στον τελικό θα είναι η πρώτη ομάδα που θα έχει κάνει το three-peat.

Με όπλο την παρουσία τους από τις συνεχόμενες παρουσίες σε Final Four, οι Στιφάδο Bulls ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Πρόκο, Ζευκιλή και Χριστόπουλο προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 15-23 και έδειξαν από πολύ νωρίς τις διαθέσεις τους. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, πήραν σκορ από την περιφέρεια από τους Ορέστη και Δούρο, όμως έπρεπε να βελτιώσουν κατά πολύ την αμυντική τους λειτουργία για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι "Ταύροι" συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να εκμεταλλεύονται την εκτελεστική δεινότητα του Χριστόπουλου, ενώ με την ταυτόχρονη παρουσία των Μέλλου και Ζευκιλή έκαναν ακόμη πιο δύσκολο το έργο των αντίπαλων ψηλών. Τα τρίποντα του Ορέστη και οι επιθετικές εμπνεύσεις των Πανταζή και Τριχιά ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Reload στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σκορ ημιχρόνου, 31-42.

Αποφασιστικό βήμα για τη νίκη έκαναν στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, αφού με τρίποντες "βόμβες" των Πρόκου - Ζευκιλή και δίποντα των Χριστόπουλου - Τσελεμπή εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (48-65). Η ομάδα του Περιβολάρη δεν κατάφερε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του Ζευκιλή και είδε το έργο της να γίνεται ιδιαίτερα δύσκολο εν όψει συνέχειας. Οι Δούρος και Σωτηρόπουλος ήταν οι μοναδικοί που διασώθηκαν από το... ναυάγιο του τρίτου δεκαλέπτου.

Με αντεπίθεση διαρκείας και τρίποντα των Θεοδωρόπουλου και Δούρου, οι γηπεδούχοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης, έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων και έβαλαν φωτιά στην αναμέτρηση (62-68). Οι "Ταύροι" που δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έδειξαν χαρακτήρα, έβαλαν μεγάλα σουτ με τον Πρόκο και έφτασαν δίκαια στη νίκη - πρόκριση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζευκιλής με 21 πόντους (6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πανταζής με 15 πόντους (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές).

Reload (Περιβολάρης): Δούρος 9 (3), Δρακάκης 1, Θεοδωρόπουλος 7 (1), Ορέστης 10 (3), Πανταζής 15, Σαραντόπουλος 5, Σωτηρόπουλος 11 (3), Τριχιάς 13 (1)

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Ζαχάρος 3 (1), Ζευκιλής 21 (2), Καττής 1, Μέλλος 4, Παρθένης 5, Πρόκος 21 (2), Τσελεμπής 8, Χριστόπουλος 15

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική παρουσία των νικητών στα πρώτα τρία δεκάλεπτα και η επιστροφή των Reload από το -20.