11/03/2024
ΟΙ ΜΑΕΣΤΡΟΙ 7 14 8 15 - 44 -
New York Prits 14 11 15 25 - 65 -

Ευαγγελίδης VS New York Prits... σημειώσατε ''διπλό''

Το παιχνίδι των Μαέστρων κόντρα στους New York Prits έμοιαζε εξ αρχής να είναι μια... άνιση μάχη, αφού οι Μαέστροι εμφανίστηκαν με μόλις πέντε διαθέσιμους παίκτες, ενώ οι Prits ήταν πάνοπλοι. Παρόλα αυτά, η συγκλονιστική εμφάνιση του Ευαγγελίδη κράτησε τους γηπεδούχους για αρκετή ώρα μέσα στο παιχνίδι, ωστόσο τελικά η λογική υπερίσχυσε και το τελικό 44-65 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Prits να περνούν συνεχώς τη μπάλα κοντά στο καλάθι, με σημεία αναφοράς τους Μενεγή, Ηλιόκαυτο και Παγώνη, οι οποίοι δεν είχαν αντίπαλο στο Inside game, αφού οι Μαέστροι δεν είχαν διαθέσιμο 5άρι στο ρόστερ τους. Από την άλλη, η μοναδική αξιόπιστη πηγή σκοραρίσματος και δημιουργίας για τους Μαέστρους ήταν ο Ευαγγελίδης, ο οποίος έκανε θραύση και κυνηγούσε μόνος του τα απίθανα, όμως οι Prits είχαν καταφέρει από το Α' μέρος να οικοδομήσουν μια διαφορά 14 πόντων (15-29).

Στην επανάληψη, οι Μαέστροι έκαναν μια πολύ καλή Γ' περίοδο και λίγο αργότερα μείωσαν ακόμα και στους 9 πόντους (35-44), όμως αυτό ήταν το... κύκνειο άσμα τους στο ματς, αφού οι New York Prits δεν είχαν διάθεση να αφήσουν τη νίκη να τους ξεγλιστρήσει και τελικά πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο (44-65).