26/01/2024
Miami Heets 14 17 16 17 - 64 -
Brothers United 13 11 10 9 - 43 -

Έβγαλαν αντίδραση και κέρδισαν το ματς οι Heets

Παρασκευή βράδυ στη Basketaki Arena για την 14η αγωνιστική της Master League, οι Miami Heets σε μια απολαυστική, μπασκετική εμφάνιση, υποχρέωσαν τους Brothers United στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα με σκορ 64-43!

Το ξεκίνημα ήταν απολαυστικό με δυνατές μονομαχίες με σκορ 14-13 υπέρ των Heets. Από τους γηπεδούχους ο Δευτεραίος είχε 4 πόντους και ο Αναστασίου από 3. Από του φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπιτζής έχοντας 7 πόντους.

Στη συνέχεια οι Brothers έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και πέρασαν και μπροστά στο σκορ, όμως πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι Heets ανέτρεψαν την κατάσταση με πρωταγωνιστές τους Αναστασίου, Πιτούλη και Θεοδωράκη. Από την άλλη μεριά Κουτουζής και Μπιτζής κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ 31-25!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Heets πάτησαν το γκάζι, με μπροστάριδες τους Αναστασίου και Θεοδωράκη εκμεταλλευτήκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και έτρεξαν ένα σερί 10-1, αυξάνοντας τη διαφορά στους 8 ποντους(48-40). Οι Brothers συνέχισαν σε άμυνα ζώνης αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν τους αντίπαλους από το να σκοράρουν τελειώνοντας την περίοδο με σκορ 47-34!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Miami Heets όχι απλά κράτησαν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη την ώρα, αλλά κατάφεραν να το αυξήσουν, με τον Δευτεραίο να είναι ο πολυτιμότερος παίχτης εκείνης της περιόδου, πετυχαίνοντας τρία συνεχόμενα τρίποντα. Οι Heets πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη, που θα τους φέρει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Master league με σκορ 64-43!

Betsson MVP ο Θεοδωράκης Ζαχαρίας με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κανελλόπουλος Γεώργιος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασιστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/38 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 9/21 βολές, 41ριμπάουντ, 17 ασίστ, 12 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενουμενοι είχαν 10/42 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 11/19 βολές, 48 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 14 λάθη.

Miami heets (Σάμιος): Αλογοσκούφης 2, Αναστασίου 6, Βαντής 6, Δευτεραίος 20, Δρίτσας 10, Θεοδωράκης 13, Μαρινάκης, Πιτούλης 7.

Brothers United (Κουτουζής): Καλαματιανός 4, Κανελλόπουλος 10, Καράμπελας 8, Κουτούζης 6, Μπιτζής 7, Πίτος 8.