20/03/2024
Athens Bucks 19 12 5 20 - 56 -
Μία + Μία 12 13 17 12 - 52 -

Φινάλε με νίκη οι Bucks!

Σε μια αναμέτρηση χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρων, οι Athens Bucks επικράτησαν 56-52 της Μία+Μία για την τελευταία αγωνιστική και έκλεισαν με νίκη την χρονιά.

Αδιάφορες βαθμολογικά οι δύο ομάδες στην τελευταία αγωνιστική, με τους Athens Bucks να έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους και την Μία+Μία να αγωνίζονται στην Development League 2 του χρόνου. Παρά το γρήγορο 0-4 των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση. Με πρωταγωνιστή τον Αμανατίδη στην επίθεση και με σερί 15-0 προηγήθηκαν στο σκορ με 15-4. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Athens Bucks συνέχιζαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με διαφορά κοντά στους δέκα πόντους, με την Mία+Μία να προσπαθεί να διατηρήσει την επαφή της με το σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-23.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιθετικό ρυθμό και με όπλο την άμυνα γύρισαν το ματς. Με επιμέρους σκορ 10-2 και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σπανίδη και Γερόλυμο έφεραν το ματς στα ίσα (33-33). Μάλιστα πέρασαν και μπροστά στο σκορ με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-40.

Και οι δύο ομάδες ήθελαν να κλείσουν την χρονιά με θετικό αποτέλεσμα και το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τέλος. Εκεί οι Athens Bucks ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και με πρωταγωνιστές τους Φωτεινό και Αμανατίδη πήραν τελικά την νίκη με σκορ 56-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάκης Αμανατίδης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Σπανίδης με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αποστολόπουλος 6, Λυραντωνάκης 8, Γκορίτσας, Χριστόπουλος, Φωτεινός 21, Δανιάς, Αμανατίδης 17, Κωνσταντουδάκης.

Μία+Μία (Ντελαλής): Κουτρουμπας 14, Αλβέρτος 4, Σπανίδης 11, Τζοτζόκος, Λαγός 3, Γερόλυμος 12, Ντελαλής 8.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων παρά την έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου.