16/02/2024
Στιφάδο Bulls 21 19 12 13 - 65 -
Antilalos BC 17 11 14 9 - 51 -

Final Four χωρίς Στιφάδο γίνεται; Δεν γίνεται!

Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Στιφάδο Bulls, καθώς στον τελευταίο προημιτελικό κέρδισαν εύκολα τον Αντίλαλο με 65-51 και θα διεκδικήσουν την παρουσία τους στον έκτο τελικό απέναντι στους Reload!

Με όπλο την άμυνά τους και τους Τσελεμπή και Πρόκο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 9 και 5 πόντους, αντίστοιχα, οι Στιφάδο Bulls έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων στο πρώτο πεντάλεπτο, 13-2. Ξύπνησε στη συνέχεια του δεκαλέπτου η ομάδα του Γιώργου Ζαμπέτα και με δύο τρίποντα του Θεοδώρου και βοήθειες των Merkevicius, Κώστα Ζαμπέτα και Γιαννακόπουλου, μείωσε στους 4, 21-17!

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Χατζή είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και με 7 πόντους του Παλτόγλου και 5 του Ζευκιλή, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 40-28. Το δίδυμο Παναγιωτόπουλου - Merkevicius κράτησε όρθιο τον Αντίλαλο στο δεύτερο δεκάλεπτο με 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Ταύροι" έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με τρίποντο του Τσελεμπή, έμμεσο τρίποντο του Πρόκου και καλάθι του Μάλλη, βρέθηκαν στο +19, 49-30, 3:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Πρόλαβε να αντιδράσει η παρέα του Γιώργου Ζαμπέτα και με δύο τρίποντα του Κώστα Ζαμπέτα, 5 πόντους του Merkevicius και 3 του Παναγιωτόπουλου, μείωσε στους 10, 52-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Τσακιρίδη, Μάλλη, Ζευκιλή και Τσελεμπή, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 65-51. Λίγα πράγματα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα από τους φιλοξενούμενους, με τους Merkevicius και Μάινα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/24 βολές, 18/36 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 12/38 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Betsson MVP των Στιφάδο Bulls ο Τσελεμπής με 16 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 6/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Αντίλαλου ο Merkevicius με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 8/15 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Τσελεμπής 19 (1), Μάλλης 5, Ζευκιλής 11, Καττής, Αναστόπουλος, Παλτόγλου 10 (1), Πανταζής 2, Παρθένης, Πρόκος 10 (1), Τσακιρίδης 11 (1)

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 19, Γιαννακόπουλος 5 (1), Ζαμπέτας Κ. 10 (2), Θεοδώρου 6 (2), Μάινας 3 (1), Παναγιωτόπουλος 5, Σταυρόπουλος 2, Κουλούρης 1

Τι μας άρεσε: Η "σκυλίσια" άμυνα των Στιφάδο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα!