24/04/2024
New World Fix 17 20 22 13 - 72 -
West BallerZ 18 15 22 10 - 65 -

Συνεχίζουν με φόρα οι Fix!

Η εμπειρία των New World Fix μίλησε στο τέλος, οι οποίοι με κορυφαίο τον Diallo, επικράτησαν  70-65 των μαχητικών West Ballerz.

Με φόρα μπήκαν στο ματς οι West Ballerz l, οι οποίοι με τους Κουστένη και Μαθέ, προηγήθηκαν 5-8. Οι Fix, με πλουραλισμό στην επίθεση ισορρόπησαν το ματς και πέρασαν μπροστά στο σκορ (15-13). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Diallo πήρε μπρος για τους Fix και με συνεχόμενα καλάθια έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (27-25). Ο Αγνόγλου κρατούσε επιθετικά τους West Ballerz, οι οποίοι για ένα ακόμη παιχνίδι έδειξαν εξαιρετικά δείγματα γραφής. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ  37-33.

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης άνοιξε, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες. Οι γηπεδούχοι, με καλάθι του Γκόγκα, προηγήθηκαν 48-40. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς και με την λήξη του δεκαλέπτου μείωσαν σε 59-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε η εμπειρία της ομάδας του Γαλανού, η οποία έριξε το τέμπο του αγώνα και έφερε το ματς στα μέτρα της. Ρωμοσιός, Πλεξουσάκης και Ζωιτός, με κρίσιμα καλάθια και καλές άμυνες, μίλησαν στο τέλος για τους Fix, οι οποίοι πήραν την νίκη με σκορ 72-65 και έκαναν το 2/2 στο Summer League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Amadou Tidiane Diallo με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κυριάκος Αγνόγλου με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

New World Fix (Γαλανός): Diallo 26, Γκόγκας 6, Ζωιτός 12, Πλεξουσάκης 5, Ρίζος 2, Ρωμοσιός 12, Σαρρής, Τσιρίδης 10.

West Ballerz (Αγνόγλου): Αγνόγλου 11, Καζούρης 4, Κουστένης 17, Μαθές 10, Ξεφτεράκης, Ράββας 2, Ρερρές 8, Σπίνος 2, Σταμούλης 6, Φαρραός 5.

Τι μας άρεσε: Η εμπειρία στα κρίσιμα σημεία των New World Fix και ο ενθουσιασμός των West Ballerz.