29/11/2023
Γιουγκοπιάστηκα 16 15 7 24 - 62 -
Meracles 10 15 19 19 - 63 -

Αφού... επέζησαν, ο Γερεουδάκης έσωσε τους Meracles!

Με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Γερεουδάκη λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, οι Meracles έσωσαν την... παρτίδα και επικράτησαν της ΓιουγκοΠιάστηκα με τελικό σκορ 62-63 στο ΣΕΦ με τον αγώνα να διεξάγεται στα πλαίσια της Master κατηγορίας της διοργάνωσης.

Η ΓιουγκοΠιάστηκα αναγκάστηκε να σουτάρει παραπάνω από το συνηθισμένο έξω από τα 6.75 λόγω έλλειψης ψηλών, με τους Παπαγεωργίου και Πατάγια να τα βάζουν για το 16-10 πρώτου δεκαλέπτου, με τον Μακρή από την άλλη να ντουμπλάρει τον Σκιαθίτη στο σκορ για τους Meracles. Ο τελευταίος πραγματικά... σεληνιάστηκε στην πορεία, έβλεπε το καλάθι βαρέλι στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνέβαλε τα μέγιστα στη διαμόρφωση του 31-25 για πρώτο ημίχρονο.

Ο Πατάγιας με προσωπικές ενέργειες και δείγματα του ταλέντου του ισοφάρισε στο 36-36 περίπου στα μέσα της περιόδου, αλλά κάπου εκεί οι Meracles αποφάσισαν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα κοντά στο καλάθι, με Σκλάβο, Μακρή να κυριαρχούν και να γράφουν το 38-44. Ρε παιδιά, ρε παιδιά... Τί ζήσαμε στα τελευταία λεπτά του αγώνα! Εναλλαγές σκορ, συναισθημάτων και μια απίστευτη εξέλιξη στην αναμέτρηση, καθώς τα τρίποντα του... ψυχρού Σακαρέλου και ειδικά το τελευταίο που φάνηκε να δίνει τη λύση στην παρέα του Πουριέζη βρήκε απάντηση από ένα φάουλ 1,7 πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με τον Γερεουδάκη να έχει κρύο αίμα και να δίνει τη νίκη στην παρέα του, με τελικό σκορ 62-63.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Τραφαλής με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλεψιμο και ένα κόψιμο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Πατάγιας με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/25 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 6/12 βολές, 37 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/37 δίποντα, 9/29τρίποντα, 8/13 βολές, 43ριμπάουντ, 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 6 λάθη.

ΓιουγκοΠιάστηκα (Σακαρέλος): Κορωνάκος 14, Σταμούλης, Πουριέζης 2, Πατάγιας 18, Παπαγεωργίου 16, Σακαρέλος 12.

Meracles (Λουκάτου): Σκλάβος 7, Μαλακατές 3, Γερεουδάκης 10, Μακρής 9, Σκιαθίτης 16, Τραφαλής 18.

Τι μας άρεσε: Τί ματσάρα είδαμε!