10/10/2023
Πι Stoli α 8 18 9 22 - 57 -
Pistachios 9 10 18 12 - 49 -

Με ξέσπασμα στο φινάλε η ιδανική πρεμιέρα των Πιστολιών!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena ΠιStoliA και Pistachios αναμετρήθηκαν στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της φετινής Master League. Σε ένα ματς που καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πιάσει σπουδαία απόδοση, η παρέα του Γιώργου Λιόλιου πήρε το ροζ φύλλο με ένα τρομερό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Betsson mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο νεοαποκτηθείς και διπλός Σιούτης, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Κεφαλιανός με 11 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μακριά από τον καλό τους εαυτό βρέθηκαν τα Φιστίκια, ξεκινώντας με το αριστερό τις υποχρεώσεις τους.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να αναζητούν ρυθμό και πατήματα. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι φιλοξενούμενοι, χάρη στα καλάθια των Τάλαρου (6π.) και Μουρμούρη (3π.), ενώ τα ΠιStoliA απάντησαν με Σιούτη (2π.), Βούλγαρη (2π.), Ρ. Ιωαννίδη (2π.) και Γ. Ιωαννίδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές πάτησαν το γκάζι και τρέχοντας με επιμέρους 18-10 έχτισαν μια μικρή, αλλά σημαντική διαφορά, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Σιούτη (6π.), Κωνσταντινίδη (5π.), Ρ. Ιωαννίδη (4π.) και Λιόλιο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Κοντογιάννη βρήκε στήριγμα στους Μουρμούρη (6π.) και Βουρλίτη (3π.), όμως παρέμεινε σε ρηχά νερά, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -7. Σκορ ημιχρόνου, 26-19.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό άλλαξε. Με αντεπίθεση διαρκείας και μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα, οι Pistachios ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα, έχοντς τους Τσίτουρα (8π.) και Τάλαρο (5π.) σε πολύ καλή κατάσταση. Τα ΠιStoliA προβλημάτισαν, διανύοντας το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, παρά την προσπάθεια των Σιούτη (4π.), Κεφαλιανού (2π.) και Λιόλιου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στις ειδικές καταστάσεις. Τα ΠιStoliA, όμως, είχαν άλλη άποψη και την εξέφρασαν στο παρκέ. Με μπροστάρη των Κεφαλιανό (11π.), λοιπόν, και άξιους συμπαραστάτες τους Σιούτη (7π.) και Ρ. Ιωαννίδη (4π.) οι γηπεδούχοι σκόραραν 22 πόντους, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στα Φιστίκια.

Στο τέλος του αγώνα, τα ΠιStoliA είχαν 20/47 δίποντα, 3/23 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 5 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Pistachios είχαν 12/34 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 19/33 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Σιούτης με 19 πόντους και double-double, έχοντας 8/14 δίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τάλαρος με 19 πόντους και double-double, έχοντας 5/9 δίποντα, 9/13 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

ΠιStoliA (Λιόλιος) : Βούλγαρης 2, Ιωαννίδης Ρ. 10 (1), Ιωαννίδης Γ. 3, Κεφαλιανός 13 (1), Κωνσταντινίδης 5 (1), Λιόλιος 5, Ντάσκαρης, Σιούτης 19, Τζαβάρας.

Pistachios (Κοντογιάννης) : Βουρλίτης 5 (1), Γονιδάκης 4, Κακαβάς, Κοντογιάννης, Λεμπούσης, Λυμπερόπουλος, Μουρμούρης 10, Τάλαρος 19, Τσίτουρας 11 (1).

Τι μας άρεσε : Το ξέσπασμα των γηπεδούχων στο φινάλε.