09/02/2024
Iguana Pacers 18 27 11 13 - 69 -
Miami Heets 18 10 18 10 - 56 -

Στα ημιτελικά με όπλο το τρίποντο οι Iguana Pacers!

Με τους Iguana Pacers να παίρνουν φωτιά έξω από τα 6.75 στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου απέναντι στους Miami Heets με σκορ 69-56.

Με πολλές απουσίες παρατάχθηκαν στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες, αλλά με μεγάλη διάθεση για να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Πολύ καλό ξεκίνημα επιθετικά και για τις δύο ομάδες, οι οποίες εναλλάσονταν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Iguana Pacers πήραν φωτιά έξω από την γραμμή των 6.75. Με πέντε συνεχόμενα τρίποντα έκαναν το σκορ 35-22 και έβαλαν θεμέλια πρόκρισης.

Οι Miami Heets σοκαρισμένοι από την ευστοχία των γηπεδούχων, προσπάθησαν να μειώσουν αλλά η διαφορά άνοιξε και άλλο, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 45-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Miami Heets μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και με σερί 11-0 μείωσαν σε 45-39. Όμως οι Iguana Pacers είχαν την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 56-46.

Στην τελευταία περίοδο οι πολλές απουσίες των Miami Heets μετατράπηκαν σε έλλειψη ενέργειας και σωστών επιλογών. Έτσι οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν τους επίσης ελλιπέστατους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα οι Iguana Pacers να πάρουν μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου με σκορ 69-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ταξιάρχης Στρατομήτρος με 23  πόντους, 11ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιάσωνας Βαντής με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/31 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 5/7 βολές, 43 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/45 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 5/9 βολές, 33 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 6 λάθη.

Iguana Pacers (Παλάσκας): Στρατομήτρος 23, Μοσχέτας 16, Παπαζαχαρίου 6, Γιαννόπουλος, Γεωργίου 11, Παλάσκας 13.

Miami Heets (Σάμιος): Παπαδόπουλος 3, Μαρινάκης 7, Αλογοσκούφης 2, Δρίτσας 7, Θεοδωράκης 8, Δευτεραίος 12, Βαντής 17.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία στα τρίποντα των Iguana Pacers.