12/03/2024
West Kings 15 20 19 24 - 78 -
Paliagoura 14 19 11 28 - 72 -

Το "καλό" εισιτήριο στους West Kings!

Την τέταρτη θέση της Elite League by Betsson κατέλαβαν οι West Kings, καθώς για την 24η και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν τα Paliagoura με 78-72 και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τους New World Fix, ενώ οι πράσινοι θα βρουν στον δρόμο τους την Space Hellas!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους West Kings να προηγούνται με 15-14, έπειτα από δύο τρίποντα του Σιάποντη και 5 πόντους του Σταυρούλη. Ο Αβανίδης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 7 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Σαραντόπουλος με 4 πόντους μέσα από την ρακέτα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Μπονάτσου και βοήθειες των Γεωργούση - Σιάποντη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 35-33. Τα Paliagoura κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 10 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Αβανίδης και οι 5 του Ρουμελιώτη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μαρφαντά δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια του και με 7 πόντους του Γεωργούση, 5 του Κάρμα και τρίποντο του Σιάποντη, έχτισε αθόρυβα διψήφια διαφορά 10 πόντων, 54-44. Μόνος του συνέχιζε να παλεύει για τους πράσινους και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αβανίδης, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 11 πόντους της ομάδας του, φτάνοντας έτσι τους 23! Σκορ τρίτης περιόδου 54-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Βασιλιάδες" αν και βρέθηκαν μέχρι και στο +12, έπαιξαν με τη φωτιά στα τελευταία λεπτά, ωστόσο με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κάρμα και Σταυρούλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 78-72. Ο Ρουμελιώτης με 11 πόντους και ο Αβανίδης με 7 πάλεψαν για τα Paliagoura στα τελευταία λεπτά του αγώνα για την ανατροπή.

Betsson MVP των West Kings ο Σταυρούλης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές, 6/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 30 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 10/12 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς - Σπυρόπουλος): Σταυρούλης 15, Γεωργούσης 10 (1), Δακουτρός 6, Βήττας, Κάρμας 16 (3), Κυρμίζογλου 2, Κωστούλας 4, Μπονάτσος 10, Σιάποντης 15 (4)

Paliagoura (Κασκάνης): Αβανίδης 30 (2), Κωστάκης, Σταφυλάς, Καλογιάννης 6, Κασκάνης 8, Ρουμελιώτης 16 (3), Σαραντόπουλος 10, Τομαράς 2

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό του τελευταίου δεκαλέπτου!