08/01/2024
Alpinists BC 13 7 18 12 - 50 -
Γκουρούδες 17 14 20 16 - 67 -

Έστησαν σκηνή στην κορυφή οι Γκουρούδες!

Με όπλο την άμυνα τους οι Γκουρούδες πήραν ακόμα μια νίκη απέναντι στους Alpinists με 50-67 και παρέμεναν άνετοι στην κορυφή.

Παρά τις απουσίες οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 13-17.

Σε πολύ καλή μέρα ο Αχής, έβγαλε ενέργεια και σημείωσε 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας και για συμπαραστάτη τον Οικονόμου ο οποίος είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους τα τρία τρίποντα του Μουτεβελή ήταν αυτά που τους κράτησαν ζωντανούς στο παιχνίδι. Σκορ ημιχρόνου στο 20-31.

Στην επανάληψη ο εκπληκτικός Μελάγιες ανέλαβε δράση και με 10 προσωπικούς πόντους αύξησε την διαφορά πάνω από τους 15.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και τελείωσαν το παιχνίδι με εμφατικό τρόπο παίρνοντας σπουδαία νίκη με 50-67.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Οικονόμου με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μουτεβελής με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 6/9 βολές, 13/42 δίποντα και 6/24 τρίποντα, μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 5/5 βολές, 19/35 δίποντα και 8/33 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 11 λάθη.

Alpinists BC (Συκάρης): Συκάρης 4, Λυμπερόπουλος 6, Μουτεβελής 19, Βακρινός 3, Λιοφάγος, Μαγκανιάρης 9, Γούλας, Καββαδίας, Καράβης 9

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 18, Μελάγιες 16, Αργυράκης 8, Αχής 17, Βασιλάκης 3, Μπαλαούρας 5

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των δύο ομάδων!