24/03/2024
Pharmaco Team 22 11 19 25 - 77 -
ΔΣΑ 8 20 7 14 - 49 -

"Κλείδωσε" την 4η θέση η Pharmaco Team

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η Pharmaco Team, καθώς επικράτησε του ΔΣΑ με 77 - 49.
Η ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη πέτυχε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα και βρέθηκε στην 4η θέση περιμένοντας τα μπαράζ με τους Agrinio Cava Beers, ενώ ο 7ος ΔΣΑ θα αντιμετωπίσει τους San Agrinio Engineers.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 9 - 0, έφτασαν μέχρι το +15 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 14 πόντων.

Ο ΔΣΑ "ροκάνισε" τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο, πλησίασε στο καλάθι και έμεινε πίσω με 5 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Pharmaco Team ανέβασε στροφές, πήρε προβάδισμα 18 πόντων και ήταν στο +17 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν και την κούραση του ελλειπέστατου ΔΣΑ, προηγήθηκαν ακόμα και με 32 πόντους και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιώργος Γκρίζης με 16 πόντους, ο Betsson MVP Πάνος Κουδούνας σημείωσε 14 και ο Νίκος Τσουκαλάς 11.
Για το ΔΣΑ πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάνος Ρόμπολας με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Μιχάλης Σαφαρίκας με 14 και ο Μανώλης Καραβίας με 10.

Τι μας άρεσε. Η Pharmaco Team παρατάχθηκε για ένα ακόμα παιχνίδι σχεδόν πλήρης και έδειξε ότι με αυτό τον τρόπο μπορεί να είναι πολύ καλή.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ είχε πολλές ελλείψεις και δε μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι στο παιχνίδι.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης 8(2), Βάτσιος 4, Γκάτσης 7, Γκρίζης 16, Καββαδίας 2, Καρέτσος 6(2), Κουδούνας 14, Κουτρουμάνος 7(2), Πανταζής 2, Τσουκαλάς 11(3), Χολής.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γκρίζης 2, Καραβίας 10, Παπαδημητρίου, Ρόμπολας 17(3), Σαφαρίκας 14(4), Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης 6.