25/03/2024
Grava Thunders 4 8 25 19 - 56 -
Trailers 10 10 16 18 - 54 -

Ο Κολοκυθάς έγινε ο δήμιος των Trailers!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, οι Gravα Thunder’s, αν και βαθμολογικά αδιάφοροι, έπαιξαν για την τιμή τους, επέστρεψαν απο το μείον δέκα και με καλάθι του Κολοκυθά σε νεκρό χρόνο πήραν τη νίκη με σκορ 56-54, θέτοντας τους Trailers εκτός playoffs!

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, όσον αφορά την συνολική παραγωγικότητα των δύο ομάδων, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 4-10! Οι τρείς σωματοφύλακες των Trailers, Βλάχος(5π), Αντωνίου(3π) και Παπαδόπουλος(2π), ανέλαβαν το επιθετικό φορτίο στο διάστημα αυτό, παίζοντας ουσιαστικά, μαζί με την εξαιρετική τους άμυνα, τους σημαντικότερους λόγους για το προβάδισμα αυτό!  Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι έμειναν σε ρηχά νερά και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Βήχο με 4 πόντους στο ενεργητικό του!

Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο σε μονοψήφιο νούμερο και με τους Αντώνιου και Βλάχο να πετυχαίνουν από 3 πόντους έκαστος οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 12-20! Στον αντίποδα, ο Κολοκυθάς άφησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι το αγωνιστικό αποτύπωμα του στο παρκέ της Basketaki Arena με 4 πόντους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν μεταμορφωμένοι και κόντρα στο πνεύμα της αναμέτρησης που τους ήθελε αδιάφορους και χωρίς κίνητρο, κατάφεραν να πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα της φετινή σεζόν! Ο Παζαρλής ήταν εξαιρετικός φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 10 πόντους και συνεπικορούμενος από τον επίσης πού καλό Κολοκυθά, έκλεισαν την προτελευταία στροφή με προβάδισμα βραχείας κεφαλής(37-36)!

Στην τέταρτη περίοδο, η τροπή του παιχνιδιού επιβεβαίωσε όλους εμάς που θεωρούμε το basket το πιο όμορφο και συναρπαστικό άθλημα στον κόσμο! Οι δύο ομάδες βρέθηκαν 16.1 πριν το τέλος στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 54-54, με την κατοχή στα χέρια της παρέα του Νάση! Ο Κοιλοκυθάς πήρες την τελευταία επίθεση σε νεκρό χρόνο με απόλυτη επιτυχία, χαρίζοντας μια νίκη γοήτρου στους Grava με σκορ 56-54!

Betsson MVP ο  Χρήστος-Ανδρέας Κολοκυθάς με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος είχε 13 πόντους, 4  ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Grava Thanders(Ντούρμας): Βήχος 6, Καγιάς 3, Κολοκυθάς 28, Μπασινάς, Νάσης, Παζαρλής 13, Τσοκέτας 6.

Trailers(Γεωργούντζος):  Αντώνιου 10, Βέρρας 2, Βλάχος 22, Γεωργούντζος, Ζαφρακόπουλος, Παπαδόπουλος 13, Πυριόχος 3, Γ.Σταυριανάκης, Ν.Σταυριανάκης 4, Τσιλίδης!

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Κολοκυθά!