19/04/2024
Patras LakiStars 17 19 11 25 - 72 -
KLAFTA LABORAL BC 15 16 16 11 - 58 -

Lakistars... παντός καιρού!

Αν και η Klafta Laboral ήταν πλήρης μετά από καιρό και ήθελε μανιωδώς το ροζ φύλλο απέναντι στους Lakistars, οι πρωταθλητές της Development League δεν... μάσησαν για ακόμα μια φορά. Η ομάδα του Γιώργου Αγγελόπουλου ήταν εξαιρετική, είχε την ουσία και τις λύσεις και έφτασε σε μια ακόμα νίκη (72-58), η οποία ήταν και η έβδομη συνεχόμενη και την κρατάει σταθερά στην κορυφή της λίγκας, την ώρα που η θέση της Klafta στα Play Offs μόνο σίγουρη δεν πρέπει πλέον να θεωρείται.

Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικό στο Α' ημίχρονο, με την Klafta να έχει καλά διαστήματα στο παρκέ, με σημαιοφόρο τον Ζήση, την ώρα που ο Αγγελόπουλος είχε να αντιπαραβάλλει τους Χρονόπουλο και Βελέντι στην περιφέρεια και τον Χριστοδουλόπουλο μέσα στο ζωγραφιστό. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν διαδοχικές στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού και το ημίχρονο έκλεισε με την Κlafta να έχει ένα μικρό προβάδισμα (28-31), δείχνοντας ικανή να τερματίσει το αήττητο σερί των Lakistars.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν, καθώς από τα μέσα της Γ' περιόδου και έπειτα, οι ''πορτοκαλί'' κουράστηκαν, οι Lakistars έσφιξαν ακόμα περισσότερο την άμυνά τους και κατάφεραν με αυτό τον τρόπο να κυριαρχήσουν. Κάποια μεγάλα σουτ του Σταύρου κράτησαν την Klafta πρόσκαιρα στο ματς, όμως ο Ζήσης σίγησε, οι Lakistars βρήκαν πολλές λύσεις στο πρόσωπο των Χριστοδουλόπουλου και Ντρενογιάννη και τελικά πανηγύρισαν ακόμα μια νίκη (72-58), πιο δύσκολα πάντως από ότι μαρτυράει το τελικό σκορ.