03/04/2024
Most Wanted 14 14 16 17 - 61 -
Collectors 7 14 16 21 - 58 -

Στην Master League οι Most Wanted!

Ιστορική άνοδο στην Master League πανηγυρίζουν από χθες το βράδυ οι Most Wanted, καθώς για τους 16 της Evolution League κέρδισαν για δεύτερη φορά τους Collectors με 61-58 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Αρισταίο!

Με τον Μιχαλόπουλο να εκτελεί τρεις φορές από την περιφέρεια και τον Καραμασιώτη μια φορά, οι Most Wanted ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με 14-5, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 14-7,  διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κούδας, ενώ νωρίτερα 3 πόντους σημείωσε ο Ντίνος Αναστόπουλος και 2 ο Κυριάκου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Collectors ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με τους Κυριάκου - Κούδα να κυριαρχούν μέσα στο ζωγραφιστό με 6 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 20-21, 2:45 για την ανάπαυλα. Απάντησαν με ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί οι γηπεδούχοι και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 28-21, χάρη σε 4 πόντους του Παπαδόπουλου και τρίποντα των Γουναρίδη - Μιχαλόπουλου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Καραμασιώτη και τρίποντα των Γουναρίδη - Μιχαλόπουλου, το συγκρότημα του Ελευθεράκη διατήρησε το +7 του πρώτου ημιχρόνου, 44-37. Τους "Συλλέκτες" κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Κούδα, τον οποίο ακολούθησαν οι Κυριάκου και Πάνος Αναστόπουλος με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 44-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Καταζητούμενοι" διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Καραμασιώτη, Αναγνώστη και Παπαδόπουλο, έφτασαν στην τεράστια πρόκριση με νέα νίκη με 61-58! Ο Αγγελομάτης πάλεψε για τους Collectors στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ωστόσο τόσο οι 8 δικοί του πόντοι, όσο και οι 4 του Κυριάκου, δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή!

Betsson MVP των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 18 πόντους, έχοντας 10/11 βολές, 1/5 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Collectors ο Κούδας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/16 δίποντα, ενώ μάζεψε 27 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Καραμασιώτης 18 (2), Μήτσης, Ντάνασης, Αναγνώστης 9 (1), Γουναρίδης 6 (2), Κουσάκης 2, Μιχαλόπουλος 15 (5), Μπούκουρας 3, Παπαδόπουλος 8

Collectors (Αγγελομάτης): Κούδας 14, Κυριάκου 16, Αναστόπουλος Π. 4, Αναστόπουλος Ν. 5, Τσατσάνης 7 (1), Χαραλαμπόπουλος, Σαβέριος, Αγγελομάτης 10, Λαγός, Παντελεάκης 2

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Most Wanted κατάφεραν να διαχειριστούν άψογα το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του!