13/11/2023
Deportivo Faliro 25 11 27 17 - 80 -
Thunder 24 17 15 25 - 81 -

Με buzzer του Κούρτη χαμογέλασε η Thunder!

Βράδυ Δευτέρας στο γήπεδο του Κάρβουνου η Deportivo Faliro υποδέχθηκε την Thunder για την 6η αγωνιστική της Master league, με τους φιλοξενούμενους μετά από ένα ανεπανάληπτο παιχνίδι να παίρνουν σπουδαία με 80-81, χάρις το μεγάλο Buzzer beater τρίποντο του Κούρτη από τα 7.5 μέτρα.

Το ξεκίνημα μας προετοίμαζε για έναν πάρα πολύ δυνατό αγώνα, καθώς οι δύο ομάδες μπήκανε στο παρκε με μεγάλη όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Ιδιαίτερα εύστοχοι οι γηπεδούχοι στην αρχή με τον Κακαλέτρη και τον Τριανταφυλλίδη για σημειώνουν από 7 πόντους. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν πήγαν πίσω με τον εκπληκτικό Κλήμο να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και να σκοράρει 12 πόντους με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 25-24.

Στην συνέχεια του αγώνα οι ρυθμοί έπεσαν με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται πιο πολύ στο αμυντικό κομμάτι. Στο νήμα καλύτερη η Thunder στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάει με προβάδισμα 5 πόντων στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-41.

Στην επανάληψη η Deportivo Faliro κατάφερε να γυρίσει τον διακόπτη και μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ για να καθαρίσει το παιχνίδι. Τρομερός Τριανταφυλλίδης με 10 πόντους έδειξε τον δρόμο την νίκης, έχοντας μαζί του και το πολύπειρο Μαρινάκη που με τρία πολύ δύσκολα τρίποντα σκόραρε 9 πόντους καταφέρνοντας έτσι να ανεβάσει την διαφορά στους 7 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν μέχρι και με 10 πόντους διαφορά 4 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν τελειώσει εδώ και με τον εκπληκτικό Γεωργίου στο τέταρτο δεκάλεπτο να σημειώνει 10 πόντους κατάφεραν να φέρουν το ματς στους 2, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα απίστευτο λάθος για την Deportivo Faliro, η οποία βιάστηκε να επιτεθεί ενώ παρέμεναν 9 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να έχουν την τελευταία επίθεση του αγώνα με 10 δευτερόλεπτα στο ρολόι. Η μπάλα έφτασε στα μαγικά χέρια του Κούρτη και αυτός με ένα step back τρίποντο από τα 7.5 μέτρα κατάφερε να δώσει την μεγάλη νίκη στην ομάδα του με 80-81.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κλήμος με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τριανταφυλλίδης με 25 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 7/11 βολές, 26/45 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 7 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 22/48 δίποντα και 10/24 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκαναν 2 κλεψίματα και 9 λάθη.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Μαρινάκης 12 (4), Παύλου 1, Γαρμπής 21 (1), Κακαλέρτης 7 (1), Τριανταφυλλίδης 25 (1), Παπαδόπουλος 14,

Thunder (Χόντος): Γεωργίου 23 (2), Χόντος 7 (1), Κούρτης 13 (3), Ζαΐμης 4, Κλήμος 18, Ζωγράφος, Μαλεβίτης 4, Αγγελόπουλος 3 (1), Τζούρτος 9 (3)

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!