20/12/2023
Most Wanted 12 10 17 14 - 53 -
Pink Paper 14 7 16 22 - 59 -

Με clutch Μποτσάκο και Καραΐσκο το Pink!

Σε ένα παιχνίδι πραγματικό nail-biter, το Pink Paper στάθηκε ψυχραιμότερο και πιο εύστοχο στα σημεία και επικράτησε με 59-53 των Most Wanted, κλείνοντας έτσι με χαμόγελο το 2023.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Μπουρνάζι, με τον Βελτσίστα και Παπαδόπουλο να οδηγούν τους Μost με τέσσερις πόντους και τον Καραΐσκο με έξι να ηγείται της επιθετικής προσπάθειας του Ρink. Ο Παπαδόπουλος με ένα καλάθι 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά ο Καρπούζης με τρεις στις τρεις βολές έβαλε ξανά σε θέση οδηγού το Pink, 12-14.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα έξι λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Καραμασιώτης (5π) και ο Πίκουλης (2π) από τους Μost, δίνοντάς τους έτσι προβάδισμα 5 πόντων, 19-14. Ο Μποτσάκος έσπασε το ρόδι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για το Pink, και με εφτά δικούς του πόντους κράτησε σε απόσταση αναπνοής την ομάδα του. Σκορ ημιχρόνου, 22-21.

Με ένα γρήγορα 5-0 σερί ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι στη συνέχεια δεχόμενοι 3 τρίποντα (1 Καραμασιώτης, 1 Βελτσίστας και 1 Kουσάκης) είδαν τους λευκούς να ξαναπαίρνουν κεφάλι στο σκορ. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο, ωστόσο ο Πίκουλης είχε να πει την τελευταία λέξη, ο οποίος με ένα follow καθόρισε το τελικό σκόρ του τρίτου δεκαλέπτου, 39-37.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καραϊσκος με μεγάλα τρίποντα και ο Μποτσάκος με δέκα πολύ καθοριστικούς πόντους έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στο Pink Paper, 46-51, 2:24' πριν τη λήξη. Ο Παπαδόπουλος με έξι τράβηξε το κουπί για τους Most, ο Καραμασιώτης τον ακολούθησε με τέσσερις δικούς του, αλλά ο Μποτσάκος με μεγάλα καλάθια χάρισε το ροζ για στην ομάδα του, η οποία επικράτησε με 53-59.

Betsson MVP για το Pink Paper αναδείχτηκε ο Θοδωρής Μποτσάκος με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από τους Most ξεχώρισε o Σάκης Καραμασιώτης με 14 πόντους, 2ασίστ, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 18/34 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 8/17 βολές, 37 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι γηπεδούχοι είχαν 14/35 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 10/17 βολές, 28 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 3, Βελτσίστας 9, Κάλας 3, Καραμασιωτης 14, Κουσάκης 3, Μιτζέλος, Ντάνασης, Παπαδόπουλος 15, Πίκουλης 6.

Pink Paper (Καμπόσος): Αζάρ 3, Ζηζόπουλος, Καμπόσος, Καραΐσκος 19, Καρπούζης, Κοντομίχος, Μποτσάκος 26, Ορφανίδης 8, Πρασόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η αποτελεσματικότητα του Pink Paper στο τέλος!