29/02/2024
Airdomers 23 24 18 27 - 92 -
Stefanina Timberwolves 13 15 11 13 - 52 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Airdomers!

Ο αγώνας ήταν μια αναμέτρηση που δεν άφησε κανέναν αδιάφορο. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Airdomers να δείχνουν την καλύτερη τους πλευρά, με τους Τρακοσάρη και Μπαλοδήμο να βάζουν σημαντικά καλάθια. Οι Timberwolves, από την άλλη πλευρά, προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η άμυνα των Airdomers ήταν φοβερή. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Airdomers να προηγούνται με 23-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Airdomers συνέχισαν τον εξαιρετικό τους ρυθμό. Με επιθετικότητα και αποτελεσματικότητα, κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά στο σκορ. Οι Timberwolves προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι Καλλιώρας και Κοτζαμπάσης βρέθηκαν αντιμέτωποι με μια άκαμπτη άμυνα από τους Airdomers. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τους Airdomers να προηγούνται με σαρωτική διαφορά, 47-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους Airdomers να συνεχίζουν την κυριαρχία τους στο γήπεδο. Η άμυνά τους ήταν ασφυκτική, καθιστώντας δύσκολη την πρόσβαση των Timberwolves στο καλάθι. Παράλληλα, η επίθεση των Airdomers ήταν αποτελεσματική, με τους Τρακοσάρη και Μπαλοδήμο να συνεχίζουν να προσφέρουν κρίσιμα καλάθια. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Airdomers να διατηρούν τον έλεγχο με 65-39.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια επιβεβαίωση της υπεροχής των Airdomers στον αγώνα. Παρά τις προσπάθειες των Timberwolves να αντιδράσουν, οι Airdomers διατήρησαν τον έλεγχο. Οι Τρακοσάρης και Μπαλοδήμος συνέχισαν να είναι οι κινητήριες δυνάμεις της ομάδας τους, ενώ οι Timberwolves δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις εναντίον της άμυνας των Airdomers. Το τέταρτο δεκάλεπτο έληξε με τους Airdomers να κερδίζουν με 92-52.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Στέλιος Ζελενιτσας ο οποίος άγγιξε το Triple Double έχοντας 12 πόντους , 22 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους Λύκους είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Airdomers: Μαυρίδης 5 (1) , Μπαλοδήμος 24 (2) , Μπάτας 4 , Τρακοσάρης 31 (7) , Ναχμιάς 2 , Αρσένης 8 (1) , Ζελενιτσας 12 (4) , Καραμανώλης 6 (2)

Stefanina Timberwolves: Αλεπάκης , Καλλιώρας 25 (1) , Σμυρνιός , Χουρδάκης 2 , Γούσιος 3 (1) , Βαχτσεβάνος 2 , Κάγκας 10 (2) , Κοτζαμπάσης 10 , Τσελεπας