25/04/2024
Anatolians Jazz 23 20 18 12 - 73 -
Metal Warriors BC 5 12 23 11 - 51 -

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τους Anatolians Jazz!

Από τη μία πλευρά, οι Jazz είχαν τους Πατελίδα και Βαφειάδη στο επίκεντρο των επιδόσεών τους, ενώ οι Metal επαναπροσδιόριζαν τον ρόλο τους με τους Τσολακίδη και Ανουσάκη στο προσκήνιο. Αλλά από την πρώτη στιγμή, φάνηκε ότι οι Jazz είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 23-5 υπέρ των Jazz, αφήνοντας τους Metal να αντιμετωπίσουν μια δύσκολη θέση.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι Jazz συνέχισαν να επιδεικνύουν την κυριαρχία τους στο γήπεδο. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια επιβλητική επίδειξη της ικανότητάς τους, καθώς επέκτειναν το προβάδισμά τους με εντυπωσιακά καλάθια από όλη την ομάδα τους. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν 53-17 υπέρ των Jazz, με τους Metal να πρέπει να αντιδράσουν άμεσα εάν ήθελαν να αλλάξουν το ρεύμα του αγώνα.

Καθώς άνοιγε η τρίτη περίοδος, οι Metal προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι. Παρά τις αντίξοες συνθήκες, οι Τσολακίδης και Ανουσάκης προσπάθησαν να δώσουν νέα ζωή στην ομάδα τους. Ωστόσο, οι Jazz διατήρησαν την ψυχραιμία τους και διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να δείχνει 61-40 υπέρ των Jazz, καθιστώντας την αποστολή των Metal ακόμα πιο δύσκολη.

Καθώς προσέγγιζε η τελική φάση του αγώνα, οι Jazz ήταν αποφασισμένοι να κρατήσουν το προβάδισμά τους. Το τέταρτο δεκάλεπτο είδε μια ακόμα εντυπωσιακή επίδοση από την πλευρά τους, ενώ οι Metal προσπάθησαν να αντισταθούν. Παρά τις προσπάθειές τους, οι Jazz κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να κλείσουν το ματς με το τελικό σκορ να είναι 73-51.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Βαφειάδης ο οποίος κατάφερε να πετύχει Double Double έχοντας 11 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Warriors είναι ο Στέφανος Τσολακίδης που άγγιξε το Double Double με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Βαφειάδης 11 (3) , Οδοντίδης 14 , Αλεξιαδης 8 (2) , Χατζηεμμανουήλ , Μπαντης 10 , Χατζόπουλος 2 , Δούγιας 6 , Πατελίδας 22

Metal Warriors: Παναγιωτίδης 2 , Ανουσάκης 4 , Δουλγερίδης , Φωτακακης 9 (3) , Τσολακίδης 30 (6) , Βασιλειάδης 6 , Μανθουδης , Σιώμος