08/03/2024
Μινάρ Ηστ 14 16 13 11 - 54 -
No Limit 10 17 12 21 - 60 -

Μεγάλη νίκη και κορυφή για τους No Limit

Το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Μίναρ Ηστ και No Limit βρήκε νικητές τους ''κιτρινόμαυρους'' στο Promitheas Park, μετά από ένα πολύ όμορφο ματς, με ένταση και ανατροπές (54-60). Οι No Limit με αυτό το ροζ φύλλο ανέβηκαν στην κορυφή και συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν, με τον τρόπο που διαχειρίζονται και τελικά κερδίζουν τα κλειστά παιχνίδια, ενώ οι Μίναρ Ηστ διέκοψαν το νικηφόρο σερί τους και υποχώρησαν στο 6-5.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τους Μίναρ Ηστ να πατούν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως οι No Limit άργησαν να αντιληφθούν το κενό των ''πορτοκαλί'' μέσα στη ρακέτα και παγιδεύτηκαν από την πολύ καλή τους άμυνα. Οι Μίναρ Ηστ έφτασαν ακόμα και στο +7 (22-29), με ένα τρίποντο του Λιόλιου, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά με σκορ 27-30.

Στην επανάληψη, η μορφή του αγώνα άλλαξε, αφού οι No Limit άρχισαν να ακουμπούν περισσότερο τη μπάλα μέσα στο καλάθι και στον Παπαχριστόπουλο, ο οποίος ήταν φανταστικός και έκανε θραύση μέσα στη ρακέτα, μαζεύοντας 28 ριμπάουντ. Από την άλλη, τα 0/14 σουτ του Αποστολόπουλο και τα 3/18 του Λιόλιου ήταν πληγή για τους ''πορτοκαλί'', που είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Αγγελή. Τελικά, οι No Limit έβαλαν μεγάλα σουτ με Καψάλη και Παπαχριστόπουλο και πανηγύρισαν τη νίκη (54-60).