24/03/2024
Akarnania Warriors 10 10 16 12 - 48 -
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 11 8 14 12 - 45 -

Νίκη σε δύο δόσεις για τους Akarnania Warriors

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη σε δύο δόσεις οι Akarnania Warriors κέρδισαν με 48 - 45 την Ανεμώνη.
Η νίκη αυτή ήταν η έβδομη για τους Warriors που εξασφάλισαν την 6η θέση της βαθμολογίας και ετοιμάζονται για τα μπαράζ με την Ένωση, ενώ η Ανεμώνη ετοιμάζεται για το μπαράζ των θέσεων 8 και 9 με τους Agrinio Magic 2023.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και η Ανεμώνη προηγήθηκε στο φινάλε με ένα πόντο.

Οι Warriors πήραν "κεφάλι" στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως το παιχνίδι διακόπηκε στα 4:23 πριν το ημίχρονο με το σκορ 17 - 14, λόγω προβλήματος στο παρκέ. Στην επανέναρξη η Ανεμώνη με σερί 5 - 0 προηγήθηκε, αλλά με τρεις βολές του Μπάμπη Τσαμάκη στο φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ξαναπήραν προβάδισμα ενός πόντου.

Η Ανεμώνη βγήκε μπροστά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε στο +6, όμως από το 27 - 33 οι Warriors έτρεξαν σερί 9 - 0 με τρία συνεχόμενα τρίποντα και στο 30ο λεπτό είχαν διαφορά τριών πόντων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο υπήρχε εναλλαγή στο προβάδισμα και στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και κράτησαν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πάνος Κυριαζής με 18 πόντους, ενώ 13 πέτυχε ο Betsson MVP του αγώνα Αλέξανδρος Δρακούσης.
Για την Ανεμώνη πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 11 πόντους.

Τι μας άρεσε. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη του τη διάρκεια.

Τι δε μας άρεσε. Οι δύο ομάδες είχαν κενά διαστήματα στο παιχνίδι τους και θα πρέπει να τα μειώσουν ενόψει των μπαράζ.

AKARNANIA WARRIORS (Χρήστος Τσάσσης): Αντωνιάδης, Δρακούσης 13, Κυριαζής 18(4), Μπαρμπάκης, Μπιτσικώκος 2, Πετρέκας, Τακτικός 4, Τσαμάκης 7(1), Τσάσσης 2, Χριστογιάννης 2.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Κώστας Γρομητσάρης): Γαβρικούδης 8, Γρομητσάρης 2, Καρακώστας 3(1), Κουφός, Λύγδας 2, Μαρκέτος 9(3), Μεταξάς 11(1), Στουραΐτης 1, Τάτσης 5, Φορτσεράς 1, Χαρίσης 3.