24/01/2024
Hood BC 26 31 19 19 - 95 -
Γιουγκοπιάστηκα 10 6 19 20 - 55 -

Νίκη από τα αποδυτήρια για την Hood!

H Hood, παρά το τσουχτερό κρύο, αγωνίστηκε σοβαρά στην αναμέτρηση από το ξεκίνημα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Γιουγκοπιάστηκα, επικρατώντας με σκορ 95-55.

Οι δύο ομάδες αγωνίζονται με τελείως διαφορετικούς στόχους στην φετινή χρονιά και αυτό φάνηκε από την αρχή. Η Hood πήρε μπρος στην επίθεση από νωρίς και δεν κοίταξε πίσω. Με πρωταγωνιστή τον Κουκουλά που πέτυχε τρία τρίποντα έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με σκορ 26-10.

Μάλιστα με σερί 14-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά πλησίασε τους 30 πόντους (40-12) και μετά δεν υπήρχε επιστροφή για τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 57-16.

Η Γιουγκοπιάστηκα, η οποία παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στην Hood που είχε και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Ο Πατάγιας προσπαθούσε στην επίθεση για τους φιλοξενούμενους, με τον Σακαρέλο να πετυχαίνει τρία τρίποντα στην τρίτη περίοδο, αλλά όλα είχαν κριθεί. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 76-35.

Οι γηπεδούχοι στο τέλος μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής και δοκίμασαν σχήματα και τακτικές με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 95-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κουκουλάς με 32 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλειος Πατάγιας με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 25/35 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 12/20 βολές, 47 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/33 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 6/14 βολές, 30 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 12 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Πετράκος 22, Αθανασόπουλος 16, Πρωτόγερος 10, Θεοδώρου 9, Στεφόπουλος 4, Χανιώτης 2, Καράμπαλης, Κουκουλάς 32.

Γιουγκοπιάστηκα (Πατάγιας): Μπαντράς, Πουριέζης 4, Πατάγιας 25, Παπαγεωργίου 10, Σακαρέλος 12, Γιαννόπουλος 4, Σταμούλης.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα από την αρχή της Hood.