13/07/2023
Milgyraki Bucks 13 17 15 6 - 51 -
Nutriclab BC 18 20 19 27 - 84 -

Νίκη για τους Nutriclab!

Το πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε δυνατά για τους Nutriclab, με την ομάδα τους να καταφέρνει από νωρίς να πάρει ένα προβάδισμα στο σκορ. Οι Bucks άργησαν να βρούν τα πατήματα τους έτσι έμειναν λίγο πίσω στο σκορ, με τελικό σκορ δεκαλέπτου 13-18.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Nutriclab συνέχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και να πετυχαίνουν καλάθια στην επίθεση, με τους Καραγιαννιώτη και Κωστακίδη να βοηθούν πάρα πολύ στην επίθεση για την ομάδα τους. Οι Bucks βρήκαν καλάθια στην επίθεση με τους Σταμολάμπρο και Τράσκα να ηγούνται στην κορυφή της επίθεσης, χωρίς όμως να καταφέρνουν να μειώσουν την εις βάρος τους διαφορά, με σκορ ημιχρόνου 30-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε με τον ίδιο ρυθμο, οι Nutriclab συνέχισαν να ευστοχούν στα καλάθια και να κρατούν την διαφορά που είχαν ήδη πάρει, με τον Καραγκιαούρη να βοηθάει πολύ στην επίθεση για την ομάδα του. Οι Bucks βρήκαν επίσης εύστοχα καλάθια, χωρίς όμως να είναι αρκετά και μη καταφέρνοντας να περιορίσουν την αντίπαλη ομάδα, με τελικό σκορ περιόδου 45-57.

Στην τέταρη περίοδο, οι Nutriclab δεν φάνηκαν να κατεβάζουν ρυθμό, συνεχίζοντας να πιέζουν στην επίθεση και κρατώντας την υπάρχουσα διαφορά του σκορ που τους οδηγούσε σε άλλη μια νίκη. Οι Bucks, με την κούραση να τους καταβάλει, παρόλο που πέτυχαν κάποια καλάθια δεν κατάφεραν να σταματήσουν την αντίπαλη ομάδα, με τελικό σκορ αγώνα 51-84.

MVP για τους Nutriclab ήταν ο Θεόδωρος Κωστακίδης με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ

Για τους Bucks ξεχώρισε ο Γιώργος Σταμολάμπρος με 15 πόντους

Milgyraki Bucks: Βασίλης, Καραγιαννόπουλος 4, Κούτρης, Οφθαλμίδης 5, Σπυριδόπουλος 3, Σταμολάμπρος 15, Τράσκας 9, Τσαχουρίδης 8, Χαρμανάς 7, Χατζηνικολάου

Nutriclab: Αρώνης 4, Καραγιαννιώτης 23, Καραγκιαούρης 12, Κατέρης, Κωστακίδης 30, Χουρδάκης 15

Τι μας άρεσε: ο έντονος ρυθμός του παιχνιδιού και από της δύο ομάδες