25/03/2024
Black Mamba 27 18 14 17 - 76 -
New York Fix 9 21 6 10 - 46 -

Έκλεισαν με νίκη την regular season οι Black Mamba!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, Black Mamba και New York Fix πραγματοποίησαν μια δυνατή προπόνηση ενόψει playoffs, με τους παίκτες του κόουτς Μπασδάνη να έχουν τα ηνία στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και να κατακτούν τη νίκη με το ευρύ 76-46!

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Μονέο(10π) και Μπολοτάκη(10π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο με το εμφατικό 27-9! Στην αντίπερα όχθη, οι Καλπακίδης και Καρακούσης είχαν από 4 πόντους έκαστος!

Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην είχαν κίνητρο, αλλά ο αθλητικός εγωισμός τους ώθησε να αντιδράσουν και να κερδίσουν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 18-21! Οι Κουτούζος και Χατζής ανέλαβαν δράση και με 8 πόντους έκαστος στο ενεργητικό τους, έπαιξαν τον πλέον καθοριστικό ρόλο για την αγωνιστική αφύπνιση των New York Fix! Στον αντίποδα, ο Μονέος πρόσθεσε 6 πόντους, ενώ 4 είχε ο Δέδες! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 45-30!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο παιχνίδι, οι Fix από την πλευρά  πραγματοποίησαν χαμηλές πτήσεις με το 59-36 να έρχεται ως φυσική συνέχεια της απόδοσης των δύο ομάδων! Η ομάδα του Μπασδάνη κράτησε τους Fix στους 6 πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έτρεξαν με απόλυτη επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Μπολοτάκη και Ρεπάνη να αναλαμβάνουν δράση, έκλεισαν έχοντας προβάδισμα είκοσι τριών πόντων με σκορ 59-36!

Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι  έβαλαν εκ νέου  το πόδι στο γκάζι, συνέχισαν να πιέζουν τον αντίπαλο και κατάφεραν να φτάσουν σε μια δίκαιη νίκη με σκορ 76-46! Οι Black Mamba θα αντιμετωπίσουν στην πρώτη φάση των playoffs τους Heldreich, ενώ οι New York Fix τους Sun City Spurs!

Betsson MVP ο  Θοδωρής Μπολοτάκης με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κυριάκος Πλατανίτης είχε 6 πόντους, 7  ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Black Mamba(Μπασδάνης): Chemntan 8, Δέδες 7, Καρiώτης 4, Μαρίτσας, Μονέος 23, Μπολοτάκης 24, Ρεπάνης 10.

New York Fix(Σειζης): Καλπακίδης 4, Καρακούσης 9, Κολέτσος 5, Κουτούζος 8, Πλατανίτης 6, Σειζης 1, Χατζής 13.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Μπολοτάκη!