15/03/2024
Gran Μανάρια 9 17 18 13 - 57 -
Pistachios 16 18 9 10 - 53 -

Νίκησαν για την τιμή τους τα Gran Manaria!

Την Παρασκευή το βράδυ για το πρωτάθλημα της Master League, Τα Gran Manaria έδωσαν τη χαριστική βολή στους Pistachios, καθώς αν και αδιάφορα έφτασαν σε μια πανάξια νίκη με σκορ 57-53!

Οι Pistachios ήθελαν πάσα θυσία τη νίκη, ώστε να πάνε να παίξουν την κατηγορία στο παιχνίδι κόντρα στους Brothers United. Από την άλλη, τα Manaria πέρα ότι ήταν βαθμολογικά αδιάφορα, εμφανίστηκαν στο παρκέ με σημαντικές απουσίες! Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο αγωνιστικό χώρο, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τους Τσίτουρα, Φλίγκο και Καραγρηγορίου να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 9-16!

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι μπορεί να ανέβασαν την παραγωγικότητα τους, αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης! Τα «φιστίκια» με πρωταγωνιστές τους Κοντογιάννη(2)και Σολδάτο(1) βρήκαν πολύτιμες έξω από την γραμμή των 6.75! Στην αντίπερα όχθη, ο Καραμάνος πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα! Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 26–34.

Ο Καμπόλης και η παρέα του κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα μπήκαν στην προτελευταία στροφή με το μαχαίρι στο στόμα, καθώς περιόρισαν τον αντίπαλο στους εννέα πόντους και με τους Παπαευσταθίου και Παπαχριστοδούλου να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έφεραν τούμπα την αναμέτρηση, κλείνοντας την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 44-43!

Το τέταρτο δεκάλεπτο τα Manaria συνέχισαν την πολύ καλή δουλειά στην άμυνα, ενώ με τον Αλεξανδρίδη να μπαίνει στην εξίσωση με 8 προσωπικούς πόντους, κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 57-53! Από την άλλη πλευρά, οι Pistachios μπορεί να απότυχαν φέτος, αλλά το μόνο σίγουρο είναι οτι με το υλικό που έχουν την νέα αγωνιστική χρονιά θα τα πάνε περίφημα!

Betsson MVP ο Τάσος Καραμάνος με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Τάλαρος είχε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Gran Manaria(Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 8, Καμπόλης 4, Καραμάνος 18, Παπαευσταθίου 13, Παπαχριστοδούλου 14, Πέππας, Σκληρός.

Pistachios(Κοντογιάννης): Βουρλίτης, Κακιώνης, Καραγρηγορίου 4, Κοντογιάννης 7, Μουρμουρής 3, Σολδάτος 7, Τάλαρος 12, Τσίτουρας 13, Φλίγκος 7.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Gran Manaria, αν και αδιάφορα!