21/03/2024
Ellinoroston Celtics 6 10 18 18 - 52 -
Mikrokosmos 14 10 9 23 - 56 -

Νίκη στο... τσακ ο Mikrokosmos!

Μετς από ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, ο Mikrokosmos πήρε στα σημεία την αναμέτρηση απέναντι στους Ellinoroston Celtics, με τελικό σκορ 52-56.

Ξεκίνησε ο αγώνας και η μπάλα εναλλάσσεται γρήγορα από τους παίκτες των δύο ομάδων, όντας ξεκάθαρο πως το παιχνίδι θα είναι σε υψηλό τέμπο. Ο Πιρπίρογλου φάνηκε να το απολαμβάνει και είδε την μπάλα να είναι αρκετές φορές στα χέρια του, με τον Μαλτέζο να βοηθά και αυτός επιθετικά τους γηπεδούχους. Γκούμας και Φρυσάλης τελείωσαν όμορφα τις φάσεις που έφτιαξαν οι συμπαίκτες τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 6-14. Οι Ellinoroston είχαν όλη την καλή διάθεση να ακολουθήσουν των ρυθμό που επέλεξε ο Mikrokosmos, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχοι, με τον Φυλακτό να σπάει το... ρόδι και να δίνει προς στιγμήν ψυχολογία στην παρέα του, μέχρι ο Φρυσάλης απαντήσει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, κλείνοντας το ημίχρονο στο 16-24 για τους "μαύρους".

Ο Mikrokosmos δεν έδειξε να βιάζεται να πάρει αποφάσεις στο επιθετικό μισό, κάνοντας σχεδόν τα πάντα σωστά, με την άμυνά του να κλειδώνει τους γηπεδούχους. Ο Φυλακτός όμως είχε αλλά πράγματα στο μυαλό του, πήρε τη μπάλα και την έστελνε... συστημένη στο καλάθι των αντιπάλων πίσω από τα 6.75, με τους "πράσινους" να αλλάζουν πρόσωπο, να πλησιάζουν στο σκορ και τελικά να παίρνουν μπροστά με 34-33, με τον αγώνα να είναι καταπληκτικός! Εκεί όμως ήταν και το σημείο που φάνηκε οι Ellinoroston να ξεμένουν από ιδέες και λύσεις, με τον Mikrokosmo να παίρνει το καλύτερο σχεδόν από κάθε παίκτη που πάτησε παρκέ και να "κλειδώνει" το προβάδισμα και παράλληλα τη νίκη, η οποία ήρθε με τελικό σκορ 52-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης Φραγκογιάννης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Μαλτέζος με 13 πόντους, 20 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο, 3 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Φυλακτός): Γουρνέλος 2, Μαλτέζος 13, Νικολαΐδης 2, Πιρπίρογλου 11, Τσιούμαρης 2, Φυλακτός 22.

Mikrokosmos (Φραγκογιάννης): Γιαννατζόγλου 4, Γκούμας 14, Ευσταθόπουλος 3 Τσατσαρώνης 11, Φραγκογιάννης 14, Φρυσάλης 10.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα.