01/04/2024
Γκουρούδες 18 20 17 14 - 69 -
Thunder 22 19 14 9 - 64 -

Με νύχια και με δόντια το 1-0 οι Γκουρούδες!

Βράδυ Δευτέρας 1 Απριλίου στο κλειστό γήπεδο της Ζωφριάς, η Thunder εμφανίστηκε πανέτοιμη να κάνει την έκπληξη και να πάρει προβάδισμα στην σειρά, όμως οι Γκουρούδες παρότι εμφανίστηκαν στο παρκέ με μόλις έξι παίκτες, είχαν την ψυχραιμία στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησαν με 69 – 64.

Με άμυνες βαθιά κοιμόμενες και επιθέσεις που πέταγαν φωτιές κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο, με την Τhunder ελαφρώς καλύτερη να έχει το προβάδισμα με 18 – 22. Κλήμος με 8 και Ζωγράφος με 4 πόντους είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέσα στη ρακέτα και ο Ζαΐμης έδινε βοήθειες από μέση απόσταση, για το + 4 των τυπικά φιλοξενούμενων. Στην αντίπερα όχθη, οι Γκουρούδες στηρίχτηκαν επιθετικά στον Ντίνο Αχή που πέτυχε 8 πόντους, με Μελάγιες και Βασιλάκη να προσφέρουν από 4 έκαστος.

Οι ομάδες συνέχιζαν να παίζουν πολύ επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38 – 41. Ζαΐμης – Μαστορίδης με 4 πόντους και Ζαράνης – Κλήμος με 3 έκαστος ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση των προπορευόμενων, ενώ για τους Γκουρούδες ο Αχής πήρε την μερίδα του λέοντος με 9, με τον Τουπή να δίνει λύσεις στο transition με 6.

Η Thunder έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και με την τριάδα Γεωργίου, Κλήμου και Αγγελόπουλου να βάζουν από 4 πόντους αμφότεροι, ξέφυγαν με 44 – 53. Οι Γκουρούδες δεν άργησαν να βγάλουν αντίδραση, δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει και με τρίποντες βόμβες από Αχή, Μελάγιες, Βασιλάκη και 4 πόντους του Τουπή στο ανοιχτό γήπεδο, έφεραν το ματς στα ίσια(55-55).

Οι Γκουρούδες φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι με το που μπήκαμε στην τέταρτη περίοδο και με τον Ντίνο να πετυχαίνει 4 πόντους μπήκε σε θέση οδηγού, με την Thunder όμως να απαντάει αμέσως και με κορυφαίο τον Γεωργίου με 4 να ξανaπερνάει μπροστά με 63 – 64. Το παιχνίδι έμπαινε στην τελική ευθεία και εκεί οι Γκουρούδες έκαναν τη διαφορά. Ο Ντίνος συνέχισε το βιολί του με 4 πόντους, ο Βασιλάκης πέτυχε ένα καλάθι από κοντά και το επιμέρους 6 – 0 στο τελευταίο δίλεπτο, διαμόρφωσε το τελικό 69 – 64.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ντίνος Αχής με 30 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κλήμος με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Γκουρούδες(Οικονόμου): Αργυράκης, Αχής 30, Βασιλάκης 14(9ρ.), Μελάγιες 9, Μπαλαούρας 7, Τουπής 9.

Thunder(Ζαράνης): Αγγελόπουλος 7, Γεωργίου 11(7ρ.), Ζαΐμης 13, Zaράνης 5, Ζωγράφος 4, Κλήμος 15(13ρ.), Κούρτης 5, Μαστορίδης 4.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε η Thunder και ποιότητα των Γκουρούδων που τους έδωσε τη νίκη.