22/03/2024
Salonica Old Stars 24 23 12 20 - 79 -
Hoston Celtics 15 11 21 19 - 66 -

Οι Salonica Old Stars στους 16!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έναν εκρηκτικό ρυθμό, καθώς οι Old Stars έδειξαν αμέσως την εμπειρία και τη δεξιοτεχνία τους στο παρκέ. Οι Ματούλας, Τροκάνας και Μπέτσιος αναδείχθηκαν ως οι ηγέτες της ομάδας τους, επιδεικνύοντας ακρίβεια στα σουτ και εκπληκτική συνεργασία στις πάσες. Οι Hoston προσπάθησαν να ανταποκριθούν, αλλά βρέθηκαν να υστερούν με 9 πόντους καθώς ο πρώτος χρόνος έληξε με το σκορ στο 24-15 υπέρ των Old Stars.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Hoston προσπάθησαν να επανέλθουν δυναμικά. Οι Καρκαλέτσης και Παπασιώπης αναδείχθηκαν ως οι ηγέτες της ομάδας τους, επιδεικνύοντας επιθετικότητα και αμυντική σταθερότητα. Παρόλα αυτά, οι Old Stars κράτησαν το πλεονέκτημα, επεκτείνοντας το χάσμα στο σκορ. Μετά την ολοκλήρωση του δευτέρου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 47-26 υπέρ των Old Stars.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Hoston δεν παρέδωσαν τόσο εύκολα. Με αποφασιστικότητα και συγκέντρωση, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Οι Καρκαλέτσης και Παπασιώπης συνέβαλαν σημαντικά σε αυτήν την ανατροπή, δείχνοντας την επιθετική τους δύναμη και αμυντική τους σταθερότητα. Ωστόσο, οι Old Stars κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, με το σκορ να δείχνει 59-47 υπέρ τους κατά τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Old Stars επέδειξαν την εμπειρία και την αντοχή τους. Παρά τις προσπάθειες των Hoston να ανατρέψουν την κατάσταση, οι Ματούλας, Τροκάνας και Μπέτσιος κατάφεραν να κρατήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με ακόμη μερικά εντυπωσιακά καλάθια, οι Old Stars διατήρησαν το προβάδισμα, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 79-66 υπέρ τους.

MVP του αγώνα είναι ο Σπύρος Μπέτσιος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Hoston είναι ο Θεόδωρος Καρκαλέτσης που πέτυχε και αυτός Double Double με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Βλάχος 2 , Μαστρογιάννης 3 (1) , Ματούλας 26 (5) , Σαραφίδης 10 (2) , Αλεξιάδης , Κατράνας 2 , Μπέτσιος 15 , Τροκάνας 18 (2) , Χριστόπουλος 3 (1)

Hoston Celtics: Καλλασίδης 3 , Καρκαλέτσης 24 (3) , Γεωργίου 3 (1) , Ντουνούσης 2 , Γκουτζαμάνης 6 , Παπασιώπης 19 (1) , Βεργίδης 9 (3)