15/03/2024
Abalencia CB 21 41 56 67 - 67 -
Best ΩΧ 9 27 56 74 - 74 -

Ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και νίκη για τους Best ΩΧ!

Το πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με την Abalencia να μπαίνει πολύ με μεγάλη αυτοπεποίθηση στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου. Με ατομικές και συλλογικές προσπάθειες οι οποίες πήγαζαν και από την άμυνα τους, με πολύ μεγάλη ευστοχία από τη γραμμή των 6.75 και παρά το γεγονός ότι είχαν 4 παίκτες λιγότερους από τους αντιπάλους τους (6 και 10 αντίστοιχα), κατάφεραν να κερδίσουν μπασκετικό "έδαφος", κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 21-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το επιθετικό παιχνίδι των - τεχνικά - γηπεδούχων συνέχισε να αποδίδει καρπούς, καθώς εξακολούθησαν να έχουν μεγάλη αυτοπεποίθηση - και συνεπώς ευστοχία - από την γραμμή των 6.75, σε μαρκαρισμένα και μη σουτ. Οι Best ΩΧ βρήκαν αντίδραση στην δική τους επιθεση, κυρίως μέσα στην αντιπαλη ρακέτα (20-18)

Στην τρίτη περίοδο, τα δρώμενα του παιχνιδιού άλλαξαν "για τα καλά". Οι Best ΩΧ, εκμεταλλευόμενοι την εξαιρετικά συνεπή συλλογική τους άμυνα, κράτησαν τους αντιπάλους τους στους μόλις 15 πόντους ενεργητικού και είχαν απίστευτη ευστοχία με το μέρος τους. Σχεδόν ο,τι και να προσπαθούσαν, τους έβγαινε, με γρήγορη - αλλά όχι βιαστική - κυκλοφορία της μπάλας, πρόσθεσαν 29 πόντους στο "σακούλι" τους! (15-29)

Με το παιχνίδι να είναι ισόπαλο στους 56 πόντους κατά την εκκίνηση της 4ης περιόδου, όλα τα ενδεχόμενα ήταν ανοιχτά. Η Abalencia βασίστηκε πολύ στο τρίποντο παιχνίδι της, στο οποίο επένδυσε και από το οποίο είχε... μέρισμα στο πρώτο ημίχρονο, όμως η ευστοχία δεν ήταν με το μέρος της, συνεπώς οι Best ΩΧ έκαναν αυτό που έπρεπε, αντλώντας ενέργεια από την άμυνα για την επίθεση τους και ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 67-74, υπερκαλύπτωντας μια διαφορά που είχε φτάσει σε διψήφιο νούμερο πολλές φορές υπέρ των αντιπάλων τους (11-18)

Betsson Greece MVP αναδείχθηκε ο Παντελεήμων Λεπτοκαρόπουλος, καθώς μέτρησε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ (επιθετικά), και 6 ασίστ σε 28 αγωνιστικά λεπτά (31EFF)

Best ΩΧ: Αΐβαζίδης 5, Νικολακόπουλος 6, Παπάζογλου 6, Σεϊταρίδης 30, Τικτόπουλος 5

Ο διακριθείς της Abalencia CB ήταν ο Αλέξανδρος Γλιάτης, ο οποίος μέτρησε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 39 αγωνιστικά λεπτά (18EFF)

Abalencia CB: Κουλακιώτης 14, Ποιμενίδης Γεώργιος 12, Ποιμενίδης Άρης - Δημήτριος 11, Σαλαγιάννης 7, Σαπουρίδης 2