29/11/2023
Tripodiakos 22 12 22 19 - 75 -
Harlems 16 15 13 13 - 57 -

Με «όπλο» τα τρίποντα έφτασε στη νίκη ο Tripodiakos!

Ακόμα μία νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε ο Tripodiakos που το βράδυ της Τετάρτης 29 Νοεμβρίου ξεπέρασε το εμπόδιο των Harlems με 75-57 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Master League. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλή δουλειά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (14 τρίποντα) και στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν τόσο την απόδοσή τους, όσο χρειαζόταν για να φτάσουν στην 6η νίκη τους (6-2). Οι Harlems δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι κάλο από το ματς και τελικά έπεσαν στο 3-4.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Σαρλή να δίνει αρκετές λύσεις και τους γηπεδούχους να προηγούνται 10-7. Καλδής και Μαυράκης μπήκαν επίσης στην εξίσωση, με τον Tripodiako να φτιάχνει μία διαφορά 8 πόντων (22-14). Ο Σταυρόπουλος ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 22-16, με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Harlems έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με Μότσιο, Τρυγωνόπουλο και Σαρασουάτι να χτίζουν ένα σερί για το 24-25. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να «σοκάρονται» από αυτή την επιστροφή των αντιπάλων τους και ξέφυγαν πάλι στο 32-25. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν πάλι, αλλά ο Tripodiakos πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ του 34-31.

Ο Σταυρόπουλος έφερε ξανά την ομάδα του σε απόσταση «αναπνοής» (38-37), αλλά και πάλι ο Tripodiakos βρήκε τον τρόπο για να μην επιτρέψει το προσπέρασμα. Καφούνης, Θεοδωρικάκος και Κάντζιος έκαναν ένα μίνι… σόου πίσω από τα 6,75 με το σκορ να πηγαίνει στο 46-40. Όσο η τρίτη περίοδος έφτανε στο τέλος, τόσο οι γηπεδούχοι πατούσαν «γκάζι» και τελικά βρέθηκαν στο +12(56-44).

Ο Σαρλής εξακολουθούσε να είναι δραστήριος και αποδοτικός, με τον Tripodiako να φτάνει στο 64-48. Ο Γαλανόπουλος έκανε επίσης καλά πράγματα στην επίθεση και η διαφορά πήγε στρογγυλά-στρογγυλά στο +20(70-50). Πλέον οι γηπεδούχοι είχαν κάνει την δουλειά τους και έτσι τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε 75-57 και ο Tripodiakos πήρε έτσι την 6η νίκη του.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σαρλής με 32 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 ριμπάουντ. Από τους Harlems ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Tripodiakos μέτρησε 15/38 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 3/6 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Harlems είχαν 20/53 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 5/7 βολές, 36 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Επίσης έκαναν 5 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Tripodiakos (Αλεξανδρής): Καλδής 6(4ρ.), Σαρλής 32(5ρ.), Καψής 4(7ρ.), Γαλανόπουλος 14(6ρ.), Θεοδωρικάκος 8(5ρ.), Καφούνης 6(5ρ.), Μαυράκης 5(5ρ.)

Harlems (Ρουσιώτης): Δαμίγος 9(7ρ.), Κάντζιος 3(2ρ.), Σιάμος 6(5ρ.), Κοψιδάς 4(1ρ.), Σταυρόπουλος 12(10ρ.), Μότσιος 6(4ρ.), Μπουρλός 8(3ρ.), Σαρασουάτι 4(2ρ.), Τρυγωνόπουλος 5(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Tripodiakou πίσω από τα 6,75.