08/12/2023
Αμόκ 25 14 25 17 - 81 -
Blue Rose 20 11 14 29 - 74 -

Πέντε παλικάρια από την Αμόκ!

Σπουδαίο βράδυ για την Αμοκ στο κλειστό του Σπάρτακου, επικράτησε με 81-74 το μαχητικό Blue Rose και παρέμεινε πρώτη στην βαθμολογία.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ. Τρομερός Αβαρκιώτης για τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα συνδέθηκε τρεις φορές έξω από την γραμμή των 6.75, ενώ για το Blue Rose οι Γιαννακής (8π) και Δανασής (8π) βοήθησαν επιθετικά με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 25-20.

Λογικό να πέσει ο ρυθμός στην συνέχεια καθώς και οι δύο ομάδες δεν είχα αλλαγές, λόγο των απουσιών τους. Η Αμόκ παρόλα αυτά κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα της με τους Στεφανίδη και Γραμματικό και βρίσκουν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, κάνοντας το 39-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν κάπως νωθρά στο παρκέ βρίσκοντας μόνο λύσεις από τους Καρατζά (8π) και Δανασή (6π). Από την άλλη οι γηπεδούχοι έκαναν την καλύτερη τους περίοδο με τους Κελεπούρη (8π) και Γραμματικό (14π) να οργιάζουν στο παρκέ αυξάνοντας την διαφορά στο +19.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον εκπληκτικό Δανασή να σημειώνει 16 πόντους και μειώνει στους 4 για την ομάδα του. Όμως οι 10 πόντοι του Κελεπούρη και ένα μεγάλο τρίποντο του Αβαρκιώτη 1 λεπτό πριν την λήξη ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στην Αμόκ με 81-74.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κελεπούρης με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δανασής με 30 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 22/47 δίποντα και 9/23 τρίποντα, μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 22/46 δίποντα και 8/22 τρίποντα, μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 9 λάθη.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 18 (6), Γραμματικός 21 (1), Κελεπούρης 26, Στεφανίδης 8, Τσατσάνης 8 (2)

Blue Rosé (Μαυροειδάκος): Γιαννάκης 15 (3), Δανασής 30 (4), Καρατζάς 18, Μαυροειδάκος 2, Χαραλαμπίδης 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ των δύο ομάδων παρόλο που ήταν χωρίς αλλαγές!