Reload 16 14 17 20 - 67 -
Space Hellas 23 6 18 11 - 58 -

Πανάξια στο Final Four οι Reload!

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Basketaki Cup σφράγισαν το βράδυ της Παρασκευής οι Reload καθώς επικράτησαν της Space Hellas σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Ένα άκρως ποιοτικό και παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 16-23 χάρη στα καλάθια των Ελευθερίου, Μαμαλάκη και Βεργόγιαννη. Οι Δούρος και Ορέστης σκόραραν από την περιφέρεια για τους "Πειραιώτες" ενώ ο Σαραντόπουλος με τις... γνωστές "μπούκες" του ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Reload να "σφίγγουν" την άμυνά τους, να τρέχουν με τους Δούρο, Ορέστη, Λουφόπουλο και Γιαννιούδη ένα επιμέρους σκορ 14-6 και να παίρνουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (30-29) στο φινάλε του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου, αφού "κόλλησαν" στην επίθεση και πέταξαν στα... σκουπίδια το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην επανάληψη με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και το σκορ να γίνεται ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών 47-47. Οι Ορέστης, Δούρος και Σαραντόπουλος ήταν αυτοί που έκαναν την διαφορά για τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη μεριά το δίδυμο Ντουμάνη - Μαμαλάκη τράβηξε το... κουπί στην επίθεση.

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Οι "Πειραιώτες" ωστόσο, στην τελική ευθεία έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη. Με την άμυνα να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και τους Λουφόπουλο, Γουρνά και Δούρο να βάζουν μεγάλα καλάθια, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 20-11 και έφτασαν δίκαια στη νίκη - πρόκριση. Η Space Hellas από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά έχασε την επαφή με το σκορ, έβγαλε σημάδια κόπωσης και γνώρισε την ήττα - αποκλεισμό.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λουφόπουλος με double double και 16 πόντους (6/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/46 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/62 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 11/12 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Reload (Περιβολάρης): Γιαννιούδης 7, Γουρνάς 7, Δούρος 17 (5), Θεοδωρόπουλος 2, Λουφόπουλος 16, Ορέστης 8 (2), Πανταζής 2, Σαραντόπουλος 8

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 8, Ελευθερίου 4, Ηλιόπουλος 2, Μαμαλάκης 21 (2), Μπαμπάκος 6, Ντουμάνης 10, Σιαρές, Σιφναίος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Reload στο παρκέ, δείχνοντας πόσο πολύ θέλουν τη νίκη.