01/03/2024
The Jokers 18 16 16 13 - 63 -
Griffins 7 19 25 17 - 68 -

Νίκη παραμονής για τους Griffins!

Οι Griffins, παρά τις πολλές απουσίες, πήραν την νίκη απέναντι στους Jokers με σκορ 63-68 και εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία.

Ντέρμπι σωτηρίας για τις δύο ομάδες. Οι Jokers έπαιζαν ένα τα τελευταία τους χαρτιά για την παραμονή στην κατηγορία. Οι Griffins, με πολλές ελλείψεις, έψαχναν την νίκη για να να αγωνίζονται και του χρόνου στην Master League. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με καλάθι του Κωστελέτου προηγήθηκαν 14-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ του κακού ξεκινήματος και με σερί 7-0 μείωσαν την διαφορά στο μισό (14-7). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Jokers ξεκίνησαν πάλι πιο ζεστοί και με τρίποντο του Πουγκακιώτη προηγήθηκαν 23-9. Οι Griffins όμως απάντησαν άμεσα και με σερί 12-0, μείωσαν την διαφορά στο καλάθι (23-21). Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκλεισαν το ημίχρονο πιο δυνατά και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με σκορ 34-26.

Η θέληση για νίκη ήταν πολύ μεγάλη και για τις δύο ομάδες και αυτό φαινόταν όλο και περισσότερο όσο περνούσε η ώρα. Με τον Σπυρόπουλο να εκτελεί έξω από τα 6.75, οι Griffins πέρασαν μπροστά στο σκορ 46-47 και από εκεί και πέρα είχαμε ντέρμπι. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 50-51.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Οι γηπεδούχοι με καλάθι του Αγγελάκη, προηγήθηκαν 58-53. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και με καλάθι του Κιαχιόπουλου έφεραν το ματς στα ίσα (61-61). Στις τελευταίες κατοχές το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους Griffins να είναι πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και να παίρνουν την νίκη με σκορ 63-68 και να εξασφαλίζουν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευστράτιος Κιαχιόπουλος με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Πουγκακιώτης με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Jokers (Χατζημιχαήλ): Πανόπουλος 11, Τζιτζογλάκης, Φιλιππάκος 7, Πουγκακιώτης 24, Κωστελέτος 8, Αγγελάκης 6, Απτόσογλου, Λειβάδης, Ξυπολητάκος 5, Φραγκογιάννης 2.

Griffins (Χρόνης): Σπυρόπουλος 13, Χρόνης, Κιαχιόπουλος 22, Βρέλλης 9, Κελεπούρης 3, Λοΐζος 21.

Τι μας άρεσε: Το μέταλλο νικητή των Griffins, παρά τις πολλές απουσίες.