05/03/2024
Itah Jazz 18 7 20 16 - 61 -
Yellow Submarine 16 18 21 15 - 70 -

Πάτησαν "γκάζι" οι Submarine στο δεύτερο μέρος και πήραν το ντέρμπι κόντρα στους Jazz

Itah Jazz και Yellow Submarine αναμετρήθηκαν στο Πάρκο σε ένα πολύ αμφίρροπο και ποιοτικό παιχνίδι. Η Itah Jazz πάλεψαν σκληρά και είχαν εξαιρετική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, όμως αυτό δεν έφτανε καθώς με ένα επιμέρους 7-18 στην 3η περίοδο, η ομάδα του Αγγελόπουλου πήρε το πάνω χέρι και έφτασε σε ακόμη μια μεγάλη νίκη.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Itah Jazz είχαν μπει με αρκετή ψυχολογία. Κατάφεραν να στοχεύσουν στις αδυναμίες των αντιπάλων τους και να πάνε στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-16, έπειτα από ένα εκπληκτικό τρίποντο στην εκπνοή, πίσω από το κέντρο! Στη συνέχεια ο ρυθμός ανέβηκε ακόμα περισσότερο και είδαμε έναν.. καταιγισμό τριπόντων από τις δύο ομάδες. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο 38-37 και το παιχνίδι είχε πάρει.. φωτιά.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι Yellow Submarine εμφανίστηκαν πάρα πολύ συγκεντρώμενοι και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφεραν γρήγορα να πάρουν το προβάδισμα. Με ένα επιμέρους 7-18, έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο και έβαλαν γερές βάσεις για να πάρουν το ροζ φύλλο. Στην 4η περίοδο, οι Itah Jazz προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις, όμως οι Submarine κατάφεραν με την εμπειρία τους να κρατήσουν τη διαφορά και να πάρουν τη νίκη με 61-70.