10/07/2023
Kamptzida lizards 7 9 23 18 - 57 -
Nutriclab BC 26 24 13 13 - 76 -

Πήραν την πρόκριση οι NutricLab!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι NutricLab και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά με τις όμορφες συνεργασίες του Κωστακίδη και του Χουρδάκη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Kamptzida Lizards παρά τις προσπάθειες του Ζαγαρτζίλη και του Μουρατίδη δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-26.

Οι NutricLab συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τον Ιακωβίδη, τον Κωστακίδη και τον Καραγιαννιώτη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Kamptzida Lizards βρήκαν σκορ στην επίθεση με τον Πατίκα και τον Μουτσούδη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 16-50.

Ο διακόπτης γύρισε στο δεύτερο ημίχρονο για τους Kamptzida Lizards, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μειώνοντας την διαφορά με τον Πεφτιτσέλη, τον Πατίκα και τον Ζαγαρτζιλή να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι NutricLab βρήκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Κωστακίδη, του Αρώνη και του Κατέρη διαμορφώνοντας το 39-63.

Η αντεπίθεση των Kamptzida Lizards συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Πατίκα, τον Μουτσέλη και τον Μουρατίδη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση κάνοντας ένα μικρό σερί για την ομάδα τους, όμως οι NutricLab έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρουν την νίκη με το τελικό 57-76.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Για τους Kamptzida Lizards ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Μουτσούδης με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Kamptzida Lizards: Μουρατίδης 8(1), Ζαγαρτζίλης 10(2), Κουκούλης 4, Πεφτιτσέλης 6, Αρβανίτης 2, Πιπερίδης, Πατίκας 16, Μουτσούδης 11(3).

NutricLab: Κωστακίδης 32(9), Χουρδάκης 5, Ιακωβίδης 19(2), Αρώνης 5, Κατέρης 4, Καραγκιαούρης 2, Καραγιαννιώτης 9.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Kamptzida Lizards στο δεύτερο ημίχρονο.