29/01/2024
Harlems 23 16 9 9 - 57 -
The Jokers 13 11 16 9 - 49 -

Πέντε και καλοί οι Αμερικάνοι!

Ο Κοψιδάς ξεκίνησε καλά και με πέντε δικούς του πόντους έσπασε το ρόδι για τους Harlems, για να του απαντήσουν ο Κωστελέτος και ο Φραγκογιάννης με δύο πόντους για τους φιλοξενούμενους. Ο Δαλιάνης με ένα γκολ φάουλ και ο Σιάμος με δύο πόντους έστειλαν τη διαφορά στο συν 8 για την ομάδα του Ρουσιώτη, 15-7, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού, 23-13, μετά το απίστευτο buzzer beater του Κοψιδά!

Οι Αμερικανοί συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από κοντά και ξέφυγαν με 10 πόντους με καλάθια του Δαλιάνη και του Μαραγιάννη. Ο Κυρήκος ευστόχησε στο αγαπημένο του τρίποντο για τους Jokers, όμως οι τέσσερις πόντοι του Σιάμου και το καλάθι στην εκπνοή του Δαλιάνη κράτησαν τους γηπεδούχους σε ασφαλή μονοπάτια, 39-24.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα πέντε λεπτά οι Αμερικανοί, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι ελεύθεροι σκοπευτές Πανόπουλος και Φιλλιπάκος, ρίχνοντας στους 7 τη διαφορά, 41-34! Ο Ρουσιώτης με ένα side-step τρίποντο επανέφερε σε ασφαλή απόσταση τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τέσσερις επιπλέον πόντους του Δαλιάνη παρέμειναν μπροστά. Σκορ τρίτης περιόδου, 48-40.

Ο Κωστελέτος και ο Πανόπουλος μπήκαν αποφασισμένοι στη τρίτη περίοδο και μείωσαν τη ψαλίδα στους τέσσερις για την ομάδα του κοουτς Χατζημιχαήλ, 49-44. Ο Κοψιδάς με τρεις δικούς του πόντους ηγήθηκε των Harlems, για να έρθει ο Μαραγιάννης και να ξεκαθαρίσει εν τέλει την υπόθεση νίκη για τους Harlems, οι οποίοι έφυγαν από το κλειστό της Ζωφριάς με το ένατο ροζ φύλλο για φέτος.

Betsson MVP για τους Harlems αναδείχτηκε ο Γιώργος Σαρασουάτι Δαλιάνης με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 κοψίματα, ενώ από τους Jokers διακρίθηκε ο Σπύρος Κωστελέτος με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 18/41 δίποντα, 4/17 τρίποντα,  9/16 βολές, 46 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/32 δίποντα, 5/40 τρίποντα, 6/8 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 6 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 24, Μαραγιάννης 6, Ρουσιώτης 6, Δαλιάνης 13, Σιάμος 9.

Jokers (Χατζημιχαήλ): Αγγελάκης 2, Κυρήκος 3, Κωστελέτος 15, Πανόπουλος 12, Πουγκακιώτης 9, Φιλλιπάκος 3, Φραγκογιάννης 5.

Τι μας άρεσε: Το buzzer beater του Κοψιδά!