30/11/2023
Iguana Pacers 21 20 13 17 - 71 -
Sun City Spurs 7 9 14 13 - 43 -

Περίπατο στο Περιστέρι οι Iguana!

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε τελικά το παιχνίδι ανάμεσα στους Iguana Pacers και τους Sun City Spurs, καθώς οι πράσινοι ήταν ανώτεροι και επικράτησαν εύκολα με 71-43, παραμένοντας έτσι στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Master League μετά την ολοκλήρωση της όγδοης αγωνιστικής!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Iguana Pacers, καθώς με 9 πόντους του Μοσχέτα και 8 του Γεωργίου, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 14 πόντων, 21-7. Ο Ρούμελης με 3 πόντους και οι Κακλέας - Κυπριανός με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον πρώτο να αποχωρεί τραυματίας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Γεωργίου, 4 του Γιαννόπουλου, 4 του Παλάσκα και τρίποντα των Παπαζαχαρίου - Μοσχέτα, έφτασαν τη διαφορά στους 29, 41-12, 2:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 41-16, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Sun City Spurs ο Κωστής.

Πιο ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Μοσχέτα να πετυχαίνει ακόμη 9 πόντους και να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας για τους Pacers, 54-30. Ο Κωστής με 7 πόντους, ο Σαλονικίδης με ένα τρίποντο και οι Κυριαζίδης - Κακλέας με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για την ομάδα του Σταυρόπουλου σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 54-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι τα "Ιγκουάνα" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 71-43, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γεωργίου, Μοσχέτα, Γιαννόπουλου και Παπαζαχαρίου. Για τα "Σπιρούνια" στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν Αφαλίδης, Τσατσάνης και Κωστής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 23/47 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 βολές, 13/46 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson MVP των Iguana Pacers ο Γεωργίου με 24 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 9/20 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Κωστής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 3/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Iguana Pacers (Φαρούπος): Γεωργίου 24 (1), Γιαννόπουλος 11 (1), Μοσχέτας 22 (2), Ανδριώτης, Παλάσκας 5, Παπαζαχαρίου 6 (2), Στυλιανός 1, Φαρούπος 2

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Ρούμελης 3, Κωστής 11 (1), Αφαλίδης 9, Κακλέας 4, Nioniovic, Κουκούλης, Καραγιαννάκης, Κυπριανός 4, Σαλονικίδης 6 (2), Τσατσάνης 4, Κυριαζίδης 2

Τι μας άρεσε: Το επιβλητικό πρώτο μέρος των Iguana Pacers!